Го оставила своето бебе во болница – 20 години подоцна дознала дека нејзината ќерка е светски позната!


На параолимписките игри во Лондон 2012 година цел свет зборуваше за 20 годишната Американка Џесика Лонг, која освои пет златни и две сребрени медали.majka-1

Таа засега е најуспешната пливачка на параолимписките игри. Но, она низ што поминала во детството е вистински ноќен кошмар. Џесика не е родена во САД, туку во Русија во село среде Сибир. Родителите и го дале името Татиана, но не сакале да и подарат дом.

Девојчето е родено со ретко пореметување, поради што и недостасуваа дел од нозете. Лекарите им кажале дека е невозможно да оди, па одлучиле да ја дадат на посвојување. Првата година од животот девојчето ја минало во сиропиталиште на Сибир каде немало пари дури ни за пелени на децата. Тогаш се јавил американската двојка Бет и Стевен Лонг кои отпатувале до Русија за да ја посвојат.

2tatiana9a4c7511660256b9763bc4f338b9584c

19 години подоцна, кога цел свет зборуваше за „сирената“, Џесика сакала да дознае се за своите биолошки родители. Рано дознала дека е посвоена, но отсекогаш сметала дека нејзините родители се мртви. Стапила во контакт со руските власти и дознала дека нејзините биолошки родители се живи. Веднаш сакала да ги запознае луѓето кои и подариле живот. Мајката на девојката скоро да паднала во несвест кога дознала што се случило со нејзината ќерка и дека станала голема спортска ѕвезда. Иако Џесика не го разбира рускиот јазик и се заблагодарила на мајка си што ја донела на овој свет.3tatiana

2f5c74493aee93db259a96db82637f3c

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1