Голем празник – Тој одредува каква ќе биде идната година


Православните верници утре ќе го го чествуваат воведението, односно воведувањето на света Богородица како тригодишно девојче во храмот.bogorodica-500

Според народните верувања, каков е биде утрешниот ден таква ќе биде и наредната година.

Старите кажуваат: „Ако на Воведение паѓа дожд – наредната година ќе биде родна. Ако дува силен ветер – ќе биде неродна. Ако времето биде сончево и убаво – таква ќе биде и следната година“.

Да се надеваме дека и утре времето ќе сончево како денеска, па може да очекуваме сончева и убава 2017 година.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1