Грешка опасна по живот – Не го полните во лето резервоарот со бензин до крај


Доста луѓе имаат обичај да го полнат резервоарот на автомобилите со бензин до крај, но не сфаќаат дека тоа е голема грешка.
Ова предупредување важи за дизелот и бензинот, кои на виспоки температури се шират и може да претечат од резервоарот, особено на пеколот, па може да дојде до експлозија и пожар.

Според статистиката, со 50 литри доаѓа до зголемување за 2 проценти на 30 степени, па затоа не го полнете резервоатрот до крај и заштитете се себе и семејството.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1