Грција го затвори долноводот кон Македонија, Бугарија размислува за истата опција


Грција од вчера го затвори и далноводот кон Македонија, што значи не е дозволен транзит на електрична енергија. За иста мерка размислува и соседна Бугарија.struja skopje

Како причина за ваквиот потег се наведуваа високата цена на струјата поради ниските температури во Југоситочна и Централна Европа, како и застојот на повеќе термоенергетски и нуклеарни капацитети во регионот, информираат од ЕЛЕМ. Во меѓувреме, потенцираат дека снабдувањето со стуја за домаќинставата и стопанството се одвива редовно, дел од сопствени капацитети, а дел од увоз. Набавката на електрична енергија во овој период, уште една истакуваат, дека нема да влијае врз цената за крајните корисници

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1