И новинар ја прежиевеа несреќата на Шапекоенсе – решил да проговори за последните минути од кобниот лет


Рафаел Хензел е еден од шестмината преживеани во трагичната авионска несреќа во Колумбија, во кој загинаа 18 играчи и тренерот на Шапикоенсе.

Хензел бил еден од 20-те новинари кои со клубот патувале во Меделин, каде Шапикоенсе требаше да го одигра првиот меч од финалето во Копа Судамерикана, против Атлетико Насионал.henzel-93153

Новинарот закрепнува од повредите, а решил да проговори за последните минути од кобниот лет.

„Атмосферата беше одлична, славеничка. Летот кон Меделин беше нормален сѐ до силната турболенција и алармот кој го вклучи стјуардесата. Најпрвин го продолжија летот за 10 минути и тогаш започнавме да се прашуваме дали е сѐ во ред. Потоа пилотот неколку пати зборуваше преку разгласот и секогаш велеше дека ќе слетаме за 10 минути“.

А потоа…

„Ненадејно се изгаснаа светлата, но нас никој не нѐ извести што се случува. Не знаевме дека останавме без гориво и дека ќе мораме принудно да слетаме. Кога се изгаснаа светлата во авионот завладеа „мртва тишина“. Моторите престанаа да работат и беше застрашувачки. Неколку моменти потоа авионот се урна“.

Хензел од преживеаните бил спасен претпоследен, тој се разбудил од шокот кога покрај него минувале спасувачите.

„Ме слушнаа како викам. Седиштето ми беше заглавено меѓу две дрвја. Седев во редот со двајца колеги, јас бев во средината, тие загинаа. Имав неверојатна среќа што преживеав“, рекол Хензел.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1