Избркајте го загадениот воздух од вашиот дом со ова растение


Идеален е за одгледување во затворени простории – дневна соба или канцеларија.

Наместо да фрлате по стотици евра за електричен прочистувач на воздухот набавете го растението хлорофитум. Потекнува од Ј. Африка, а името го добил по зелената боја на своите трајни листови.

Станува збор за доста отпорно растение и успева во скоро секоја просторија. Таа е еден од најголемите прочистувачи на воздухот во домот – едно растение е доволно за 10м2 простор. Омилена е кај сите почетници во одгледувањето на растенија бидејќи е многу едноставна за одгледување.

При одгледување на хлорофитум, треба да обрнете посебно внимание на следните работи: при купување на хлорофитум, вимавајте на супстратот да биде умерено влажен и не смее да се исуши.

Дополнително, не смеете да претерате со премногу залевање бидејќи тоа може да доведе до трулеж.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1