Измериле температура на бел и црн автомобил – Ќе ве шокира разликата додека надвор е 37 степени!


Еден од најтоплите денови ова лето ни донесе „пријатни“ 37 степени под сенка. барем така велат метеоролозите. Тоа што сигурно нема да ви го кажат се температурите во вашитеавтомобили сосека се пржат на сончевиот паркинг.

Денес решивме да откриеме во кој автомобил е поголема температурата – црн или бел. Општо познато е дека црната боја повеќе привлекува сончеви зраци од белата, но дека разликата во температура измерена на хаубата на црниот и белиот автомобил е толку голема не можевме да поверуваме, се додеканашиот ласерски термометар не ги покажа резултатите.

Хаубата набелиот автомобил покажала 36.9 степени, слично како и надворешната температура.

Доколку навитина мислевте дека вашата омилена боја на автомобилот е црна, треба да знаете дека грее дупло повеќе од белиот. Ласерскиот термометар покажал, за разлика од белиот, кај црниот измерил дупло повеже – 72,6 степени целзиусови!!!

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1