Кајмакоски: Евровизија ќе се случи на 300 метри од мојот дом во Виена


Најголемиот европски музички фестивал Евровизија 2015 ќе се случи токму во Виена, градот во кој нашиот претставник Даниел Кајмакоски израсна и каде што ги направи првите чекори во музиката.

Finale-X-Faktora-Daniel-Kajmakoski-2-670x446

Дали тоа што Евровизија идната година ќе се одржува во Виена ќе биде олеснителна околност за Даниел, тој во интервју за Нова Македонија вели дека е супер што ќе биде близу до неговите родители и дека фестивалот ќе се одржи на 300 метри од неговиот дом главниот град на Австрија.

– Пред сѐ нема да треба да плаќам за сместување. Ќе имам време да бидам со родителите, зашто многу ми недостигаат, иако знам дека со сето срце ме поддржуваат. Ќе имам поддршка и од пријатели, роднини… Дознав дека и медиумски веќе ме споменуваат во Австрија. Тоа многу ми значи бидејќи таму се случија моите први јавни настапи и драго ми е што не сум заборавен. Јас таму последен пат јавно настапив пред 12 години. Инаку, фестивалот ќе се одржува на 200-300 метри од местото каде што живеев и навистина ќе биде многу емотивно за мене кога ќе пеам таму, вели Даниел.

Целото интервју на Даниел Кајмакоски можете да го прочитате во Нова Македонија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1