Кој е Купер Хефнер – наследникот на империјата Плејбој? (ФОТО)


Хју Хефнер, сопственикот и револуционерот на Playboy, кој беше подеднакво омразен и воспеван уште додека беше жив, зад себе имаше три брака од кои доби четири деца.

Меѓу нив најмногу истакнат е најмалиот Купер, кој се очекува да ја наследи империјата Playboy по смртта на Хефнер во средата. 26-годишниот Купер ќе го сподели богатството со неговите браќа Хју, вредно 43 милијарди долари. Тој, сепак, е единствениот од семејство Хефнер кој беше шеф во компанијата на татко си.

Во моментов Купер е креативен директор на Playboy Enterprises и веќе даде до знаење дека е подготвен да ја обнови империјата, за да ја подготват за новата генерација корисници.

Принцот на Плејбој Хју Хефнер имаше две деца од својот прв брак со Милдред Вилијамс – Кристи и Дејвид.

И уште две од бракот со Кимберли Карсон – Марстон и Купер. Марстон и Дејвид отсекогаш биле далеку од нивниот татко, но Кристи, која сега има 64 години, беше извршен претседател на Плејбој Ентерпрајзс од 1988 до 2009 година.

Најмалиот Купер, кој е роден во септември 1991 година, се смета за вистински „Плејбој-принц-наследник“. Хефнер се оженил за неговата мајка, кога имал 63 години, а таа имала 25 години. Многумина се сеќаваат дека на прославата на Хефнер кој овој чин го овековечи во специјално издание на Playboy, во кое гламурозни се појави неговата гола жена во различни пози на 93 страници.

Хефнер, кој се одвои од Кимберли во 1998 година, има два сина – Марстон и Купер. Момчињата израснале во познатата палата на плејбој, опкружени со модели и ѕвезди, кои му помагале при забавите организирани од нивниот татко.

Купер еднаш рекол дека неговата мајка, која станала соиграч во 1989 година, секогаш се грижела за децата и таа ги гледала како членови на персоналот за време на свеченостите, а помошниците морале да се облечат според принципите на забавите.

Кога се разделиле Хефнер и Кимберли, децата останале со неа во куќата што Хју ја изгради близу палатата Плејбој. Ова не ги спречило децата да останат под влијание на животниот стил на Хефнер и неговото мислење за сексуалноста.

„Моето разбирање е дека удобно е да се биде учесник во сексот, кој го прават повеќето луѓе. Не мислам дека сексот е чуден, луѓето го прават тоа чудно “, изјави Купер за“ Холивуд репортер “.

Сопственикот на Плејбој не ја скрил желбата пред неговите деца да се приклучат во семејниот бизнис. Братот на Големиот Купер, Марстон, се уште е далеку од компанијата. „Татко ми јасно ми стави до знаење дека сака да управуваме заедно со организацијата, но како што пораснавме, беше јасно дека Марстон не беше привлечен кон оваа идеја“, рече Купер.

За животот на Марстон, една година постар од Купер, многу малку е познато. Се вели дека тој поминува дел од своето време настава на англиски јазик во Јапонија. Во 2012 година, кога има 21 година, Марстон исчезнува од јавниот живот, но тоа го прави по судењето во кое е казнет и мора да помине низ програма за семејно насилство извршено врз неговата сопруга Клер Синклер.

Во исто време, Купер се чини дека се повеќе и повеќе како неговиот татко. Студирал филм на Универзитетот Чапман, а по 21 година стана дел од семејната компанија. Во 2015 година тој ја напушти компанијата за 18 месеци. Се вели дека ја донел својата одлука поради борбите во Одборот на директори и за насоката што треба да ја следи Плејбој. Купер се вратил во јуни 2016 година, а кратко време потоа бил назначен за креативен директор.

Нова генерација

Како и неговиот татко, Купер се приклучил на армијата во јануари 2017 година и се придружил во Калифорниската државна армија. Денес, покрај патувањето низ светот со Плејбој, тој е ангажиран и со британската актерка Скарлет Бирн, која стана позната по својата улога како Панси Паркинсон во филмовите на Хари Потер.

Купер во неколку наврати сподели дека сака да ја продолжи визијата на својот татко, но исто така ќе го направи сонот подостапен за новите генерации.

„Размислувам за филозофијата на Плејбој, но имам своја гледна точка“, изјави тој во Њујорк во април. Плејбој престана да објавува голи слики во 2016 година со намера да промовира реклами. Мерката „беше директен напад врз она што татко ми се бореше за целиот свој живот – нормализација на сексуалноста“, вели Купер.

„Еден од моите први приоритети како креативен директор ќе биде да ги обновам голите слики … па приказната на татко ми повторно стана автентична“, вети тој.

И го исполни своето ветување – голите слики се вратија во март оваа година во специјално издание, во кое се појави неговата свршеница Скарлет Брин.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1