Лавина на патот Маврово-Дебар – Монасите од Бигорски први помагаа


Во расчистувањето на снежната лавини на патниот правец Маврово-Дебар, синоќа први се вклучија монасите од Бигорската обител. Според градоначалникот на општина Маврово и Ростуше, Медат Куртовски, благодарение на нивната ангажираност се успеало да се оспособи простор за да може да се минува.

Потоа пристигнале и два багера на дебарската секција на „Македонија пат“ кои во текот на ноќта непрекинато работеа во расчистувањето на материјалот од коловозот. Според раководителот на секцијата, Деар Лиманоски, на коловозот имало над илјада кубни метри снег, камен и дрвја, поради што за негово целосно расчистување ќе се работи и денеска.

Поради лавината, која падна во 18:15 часот, во близина на манастирот, сообраќајот беше во прекин околу три часа.

Снегот предизвика тешкотии и во одвивањето на сообраќајот на патниот правец Дебар-Струга.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1