„Лекот е пет пари ако го знаеме“ – едноставни лекови против рак кои навистина делуваат


Ако познавате некој кој се бори со ракот, ве молиме да му ги доставите овие информации, бидејќи токму тие можеби ќе спасат уште еден живот и можеби претставуваат единствена надеж за опстанок!

Иако ракот се смета за комплексно заболување важно е да се сфати дека канцерогените заболувања всушност претставуваат забрзан раст на канцерогени клетки при што доаѓа до ослабнување на имуниот систем, зголемување на количината на токсични материи во организмот.

Доказите добиени од значајни истражувања покажале дека постојат стотина познати и ефективни лекови против ова заболување. Еве неколку едноставни протоколи кои можат да направат чудо во лечењето на канцерогените заболувања.

 1. Сода бикарбона

– Една кафена лажица сода бикарбона и сок од еден лимон, 250 милилитри вода, неколку пати на ден успешно ќе ја намали киселоста во организмот. Канцерогените клетки не можат да растат во алкална средина.

 2. Sanguinaria Canadensis (крвавче)

– Ова е повеќегодишна билка која во себе содржи алкалоид наречен Sanguinarin. Тој има својство да ги уништи канцерогените клетки, а да не ги уништи здравите клетки. Може да се употребува орално и надворешно како лек против кожни и други видови облици на рак.

3. Чага

– Ова е лековита габа чие дејство со години се проучува. Се покажало дека таа има својство да го модулира имунолошкиот систем и дека има антиканцерогени својства.

 4. Витамин Д

– Следење на количината на витамин Д во крвта и негово балансирање може да помогне при превенција од канцерогени заболувања и како помош во борбата против ракот. Во студија од 2006 година истакнато е дека мали количини на витамин Д е поврзано со намалена стапка на преживување на заболените од рак, особено кај пациенти кои се во постменопаузен период.

 5. Чајна напивка од Essiac

– Оргиналната мешавина на чајот е стар рецепт на индијанците домородци кои го користеле стотини години на назад. Една канадска медицинска сестра од нив го дознала чајниот рецепт и почнала да го дели на пациентите кои се бореле со ракот, по што пациентите почнале неверојатно брзо да се опоравуваат. Чајот е комбинација од неколку антиканцерогени растенија и растенија кои го чистат телото, а тоа е се што му е потребно на пациентот болен од рак. Се што треба да направи е да го консумира неколку пати на ден.

 6. Масло од ленено семе и младо нецедено сирење

– Доктор Џоана Будвиг од Германија, биохемичарка и лекар, е жената која го смислила природниот начин на лечење на ракот со стапка од 90 проценти на излекување, метод кој го практикувала педесет години. Комбинацијата на маслото и младото сирење му дава на организмот есенцијални масни киселини и липопротеини кои го редуцираат туморот и го обновуваат балансот на организмот.

 7. Масло од канабис – Cannabis sativa subsp. sativa var. Indica

– Канабиноидите во маслото од канабис ги убиваат канцерогените клетки. Исто како и другите растителни препарати не ги уништуваат здравите клетки. Постојат голем број на студии кои потврдиле колку е важно маслото од канабис во процесот на лечење на многу видови рак вклучувајќи го и ракот на дојка.

8. Јод

– 85 проценти од луѓето од светската популација имаат премалку јод во организмот. Поради ова се зголемува количината и производството на естрогени во организмот па поради тоа мораме често да ја проверуваме количината на јод во крвта. (за да не дозволиме естрогенот да создаде мутација на клетките и зголемување на можноста да се создаде циста и тумор)

 9. Мелатонин

– Мелатонинот е моќен инхибитор на создавање на канцерогени клетки. Всушност лабораториските студии покажале дека мелатонинот „ги успива“ канцерогените клетки на дојката и го намалува нивниот раст за 70 проценти. Мелатонинот исто така го спречува негативното делување на естрогенот кој го внесуваме преку исхраната. (млеко, месо, риба и морски плодови)

 10. Изданоци од брокула

– Овој зеленчук има антиканцерогени својства, а докажано е дека изданоците од брокулата имаат сто пати повеќе протеини од другите сродни зеленчуци. Тие во себе содржат сулфорофан кој не само што ги убива канцерогените клетки туку и го намалува нивниот раст и ширење по организмот, а тоа дејство го покажува кај многу видови на рак.

Ако познавате некој кој се бори со ракот, ве молиме да му ги доставите овие информации, бидејќи токму тие можеби ќе спасат уште еден живот и можеби претставуваат единствена надеж за опстанок!

Share Button

Tags: , , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

28 Responses to “„Лекот е пет пари ако го знаеме“ – едноставни лекови против рак кои навистина делуваат”

 1. Javorka #

  Najvaznen dodatok na site prekrasni soveti e deka mora da se otstranat site producti od zivotinsko poteklo, kako sto e meso i mlecni proizvodi, koi go pravat teloto kiselo (pricina na razboluvanje na kletkite). So vnesuvanje samo na hrana od rastitelno poteklo, sto e mozno poveke zeleni proizvodi, a posebno da se pravat svezi sokovi od zelenila (kale, nikulci, mlada treva od pcenica koga porasne 10cm e gotova da se pravi sok okolu 30-60ml na den, spanak, itn, po moznost da ne se prskani). So zelenata hrana teloto stanuva bazicno, i kletkite na bolestite ne mozat da opstanat vo taa sredina.
  Mnogu Svezo lupen luk, kolku sto moze poveke 10, 30 cesninja, i poveke moze da se dodava vo salati, so avocado itn.
  Da se jade ako moze 100% ili barem 70-80% ziva hrana, kade avokadoto ke gi dava najpotrebnite masti na teloto, moze da se jadat nekolku na den. Semki od soncogled, tikva, susam, flex, preporaclivo e da se kisnat navecer vo voda, nautro se izmijat od inhibitorite (koi izleguvaat so kisnejneto). Vodata od flex da se pie e mnogu zdrava a moze da se koristi za melejne na site ovi kisnati semki zaedno i da se dodade luk na sekoe jadenje.
  Sakav da dodadam deka brokulata e zdrava, dodeka nikulcite od brokula se daleku pozdravi. Eden nikulec na brokula ima 50 pati poveke hranlivost sprema porasnatoto rastenie. Nikulcite se pravat koga semeto od brokula (3 golemi lazici) se stava vo staklena tegla pokriena so gaza. Se ostavaat da kisnat vo voda vo teglata 12 saati. Potoa (Bez vadenje na gazata), se istura vodata, se plaknat i se stava teglata naopaku pod agol od 45 stepeni, da se cedi. Se premivaat so cista voda nautro i navecer, a vo letni topli denovi i poveke pati. Za edno 4-5 dena nikulcite se gotovi, koga ke dobijat zelena boja, za sto treba da bide teglata izlozena na indirektno sonce. Nikulcite ne sakaat pretopla temper.

  15/08/2012 20:23 at 20:23 Reply
  • Javorka #

   Zaboraviv da spomnam za Dr Budwig ima odlicna dieta, gore navedena, koja koristi qvark (gusto sirenje, moze i kiselo mleko cedeno da bide pogusto) mesano so leneno maslo, a isto take odozgora moze da se poprska so edna lazica svezo izmeleni semki od len, i moze da se jade so borovinki, jagodi i slicno, ili so zelencuk, krastavica itn. REceptot za priprema na Dr Budwig sirenje so leneno maslo moze da se vidi na ovoj link.

   http://www.budwig-videos.com/articles/20080531
   Masloto so sirenjeto treba da bide mnogu, mnogu dobro izmesano, po moznost so electricen aparat, za da se vrze masloto so sirenjeto.
   Dr Budwig, mu ima zabraneto na pacientite da jadat mesni i mlecni proizvodi. Edinstveno mu dozvolila da go jadat sirenjeto gore navedeno, bidejki samo toa kombinirano so leneno maslo, se pokazalo kako najdobar nositel na masloto do kletkite. Nejzinata dieta e pretezno ziva hrana.

   15/08/2012 20:47 at 20:47 Reply
   • Javorka #

    Uste nesto :). Bel seker treba da se isfrli od ishranata, blagi gotveni jadenja i bilo kakva gotova hrana sto se prodava so preservansi na stalaza.
    Gotvenata hrana so samoto zagrevanje dobiva mnogu visok sekeren index, taka da ako sakate zivot = treba da se jade ziva hrana. Gotvenata ne e ziva.
    Crveni piperki, patlidjani, krastavica luk, kromid, maslo od konop (prekrasno), izbegavajte sol koklu sto moze, ako mora morska sol. chlorella e mnogu dobra, kolku sto moze poveke zelencuk, a ovosje vo pomali kolicini ili moze i voopsto da ne se jade blago za vreme na lekuvanjeto na terminalni bolesti.

    15/08/2012 20:55 at 20:55 Reply
    • MK News

     Jаворка навистина ти благодариме за информациите – и што не штедеше време да ги поделиш со нас и со нашите читатели.

     15/08/2012 21:34 at 21:34 Reply
  • verica #

   a sto e so leukemija?

   27/01/2013 13:51 at 13:51 Reply
 2. Нина #

  Ве молам не ширете дезинформации, некој можеби ќе отфрли конвенционален лек заради бабини деветини. Сода бикарбоната е токсична и штетна за црниот дроб! Другите “лекови” немаат докажано дејство, можеби делуваат, можеби не, но кој би сакал да си игра руски рулет со така опасна болест? Засега единствен докажан лек против ракот е хемотерапијата и зрачењето, другото е само нагаѓање кое, за жал, е докажано дека само одземало животи на луѓе кои одбиле нормални лекови заради вакви.

  30/08/2012 08:40 at 08:40 Reply
  • alex #

   nina za tebe…
   http://www.youtube.com/watch?v=QZMsYP38Whk&feature=share

   03/09/2012 23:01 at 23:01 Reply
  • http://www.youtube.com/watch?v=nn_nMVShU3U . Pogledajte ja ovaa snimka i ke mozete togas uste poveke da se zapoznaete so delotvornosta na soda bikarbonata vo lecenejto na cancerot, a ne da komentirate deka sodata bila stetna.Dr.Simoncini kako leci bolni od poveke vidovi na rak,ako ne veruvate poseteteja negovata web strana.

   27/10/2012 20:26 at 20:26 Reply
  • Vlatko #

   Nina te molam pred da tropnesh neshto za koe voopshto nemash poznavanje istrazi razgovaraj so pacienti koi do den denes se seuste zivi blagodarenie na alternativnata medicina. Nemoj ti se molam da tropash zeleni, hemoterapijata te ubiva ne te lechi sonce. Te molam istrazuvaj ti garantiram deka nema da se pokaesh za toa shto ke go nauchish 😉

   08/05/2013 02:42 at 02:42 Reply
 3. branko #

  Почитувана Нина,
  страничните ефекти од стандардната терапија за канцерот се повеке од разочарувачки. Животот понатаму е се помалку живот.
  Телото станува кисело од храна која има животинско потекло, тоа е научно докажано во многуте студии. Таквото кисело тело станува погодно за развој на вируси, имунитетот слабее,се троши и најважно репродукцијата на клетките се спроведува со протеини, кои се едноставно лоши. Замислите поправка на куќа со керпич!? Добрите протеини се од растително потекло и сурутката, кои се идеални за репродукцијата на човечките клетки. Со добрите протеини, шансата да дојде до дегенерација на клетките е нула, зеро!!! Во базната средина, нашиот одбранбен систем функционира беспрекорно. Имунитет!
  Со други зборови, враќањето на здравиот начин на исхрана има големо оправдување. За среќа, генерацијата што доаѓа, младите луѓе стануваат се посвесни за еко системите, ланците во нив, и пирамидите за исхраната, па даваат надеж, дека еден ден, во блиска иднина, ке учат во школо како сме се хранеле ние, кои денес живееме во илузии за нашето здравје и храната, и ке прават смешни вицеви како……си бил еден македонец од Скопје, купил бурек со месо и отишол на лекар…..?!

  01/09/2012 22:29 at 22:29 Reply
 4. Marjan #

  A sto znaete za strumicanecot Ivan?

  19/09/2012 15:04 at 15:04 Reply
 5. Princeza #

  Tocno pred 2 godini mi kazaa deka imam cancer na matka koj za zal napreduval i mi nema spas odnosno mi ostanuvaat uste 3 meseci zivot!!!
  I pokraj se se resiv na operacija za koja mi rekoa deka resko ke iskocam:(
  Posle toa mi sledese 21 radio terapija vo nieden moment ne ja smeniv ishranata osven sto dodadov sekoe utro ceden sok od razno sezonsko ovosje, fala mu na Boga seuste sum ziva od cancerot ni traga se vrativ na normalniot zivot so site obvrski i problemi!!!
  Lugje hranata pomaga megjutoa ako sme jadele meso i od denes prekineme toa e dopolnitelen shok za organizmot i toj togas gi sozdava mrtvite kletki:(((
  Mene licno me spasi pozitivnata misla i zrlbata za zivot, raduvajte se na malite nesta koi ve opkruzuvast tuka e spasot i lekot za se!!!
  Za sodata imam mnogu citano tocno e deka pomaga megjutoa ne ovaa soda bikatbona noe sto ja imame ( taa ima stetni sostojki) vo Hrvatska vo apteki se prodava prehrbena soda bikarbona od koja se otstraneti sote stetni sostojki e taa treba sekojdnevno da se vnesuva vo organizmot za zal kaj nas ja nema:((

  23/10/2012 09:25 at 09:25 Reply
 6. ? #

  Vitamin B 17 kaj nas go nema moze da se naraca na e-bay ama go ima i vo semkite od kajsija.

  03/11/2012 14:27 at 14:27 Reply
  • sladana #

   vo kavadarci ima semki od kajsija,,koje sadrze b17,,,,1kg e 1200den

   07/02/2017 09:42 at 09:42 Reply
 7. Надица #

  Ве молам, каде мозе да се најде чајна напивка од Essiaz, масло од Канабис и габа Чага

  27/01/2013 18:44 at 18:44 Reply
  • Vlatko #

   Maslo od canabis nema da najdesh za zal ovde, no mozesh sama da si go napravish. Poveli link http://phoenixtears.ca/

   08/05/2013 02:46 at 02:46 Reply
  • Elle #

   Maslo od kanabis ima vo marketot vo Ramstor,megutoa e so mal procent na THC 3% ,deluva ama minimalno…Inaku mozes da naracas od internet kapsuli B17 Novodalin od 500 mg = 80$..Pozzzz

   27/06/2013 21:04 at 21:04 Reply
  • HRISTINA PANOVA #

   ))))))))))))))))))))))))

   28/06/2013 11:56 at 11:56 Reply
 8. Branislav #

  Jas se javuvam kako patalec, a ne kako gatalec….Dijagnozat mi e cancer prostatae, vo mnogu rana faza… Vednas otidov na lekar, dobiv hormonalna terapija( veke goina ipol trae), projdov niz zracenje(38 seansi), i pa nastavuvam so hormonalna terapija. NO, od pocetok se “frlif na istrezuvanje na mojata bolest, sam obiduvajki se sto povekje da razberam…Po skori dve godini mislam deka imam zavidno poznavanje na alternativni lekarstva , koi nieden doktor onkolog ne saka da vi diskutira. Vo sekoj slucaj, poradi neizbalansirana ishrana, neumerena, a vrz toa i stresni situacii, se pojavuva rakot, vo site delovi na organizmot. Toa e podmolna bolest, i ako ne se otkrie na vreme….. Doznavajki mnogu za bolesta, pricinite, osnovniot zaklucok e: pokraj redovnata lekarska terapija, MORA da se vnimava na ishranata, zatoa sto taa e vsusnost i pricinata za bolesta. Zatoa odnosot na “kiselata” i “alkalnata” hrana e mnogu bitna,. VO ODNOSOT 80:20 vo korist na alkalnata. Znaci se sto e od rastitelno poteklo, so mnogu malku od organskoto poteklo.Jas ova go primenuvam i smetam deka e od ogromna pomos na terapijata, i ubeden sum vo izlekuvanjeto….

  29/01/2013 08:53 at 08:53 Reply
  • MK News

   Ti blagodarime Branislav za infoto – ti posakuvame celosno da go pobedis rakot i uste 100 godini da si ziv i zdrav

   29/01/2013 16:10 at 16:10 Reply
 9. kitty #

  Kade mozam da najdam semki od len, mi trebaat itno ?!

  31/03/2013 18:58 at 18:58 Reply
  • len #

   Semki od len ima vo site marketi i prodavnici za zdrava hrana.

   07/05/2013 19:02 at 19:02 Reply
 10. nikola #

  Site ovie babini recepti gi imam isprobano.Kako prvo Prokuli i ne gotvena hrana se teski za eden obolen organizam.Bolniot treba da jade sto mu dusa saka.Jas jadev samo chokoladi , sladoled i kalinki.Primav Hemo terapija i protonsko zracenje .Rakot na pankreas vo posleden stadium se povlece i iscezna za godina dena.Ova so Prokuli e samo siluvanje na bolniot.

  08/05/2013 10:29 at 10:29 Reply
 11. izeir #

  koj gi proball ovie raboti i mu bilo podobro dali ke mozam da dobijam odgovor

  02/10/2013 16:18 at 16:18 Reply
 12. kako moze da se izleci rak na pankreas.ve molam ako nekoj znae da mi pisi

  03/05/2014 18:00 at 18:00 Reply
 13. Nenad #

  kade mozam da najdam var(krec)pecen na drva mi treba hitno…? blagodaram

  09/04/2016 21:39 at 21:39 Reply
  • ima vo skopie zenata se vika Natasa Pusova na ul.Anasts Mitrev br.1 tel.078444034

   23/04/2016 22:35 at 22:35 Reply
  • sladana #

   jas vcera zedov var,,,vo gostivar

   07/02/2017 09:44 at 09:44 Reply

Остави коментар

UA-33057274-1