Ловци на урагани прелетале над Ирма: Погледнете како изгледа средишниот дел на најсилната бура до сега


Ловците на урагани го снимиле „окото“ на Ирма додека со авион летале над разорниот ураган кој беснееше  на Карибити, Куба и Флорида.

Капетанот Фил Бланчер управувал со авионот во мисија на собирање на метеоролошки податоци кои ќе помогнат во предвидување на идното движење на ураганот Ирма.

На Флорида има популација од околу 5,6 милиони луѓе, што прави 20% од вкупниот број на граѓани на таа држава, кажано да ги напуштат своите домови. Најмалку 20 луѓе загинаа на Карибите.

Ураганот Ирма „Тешко ја погоди“ средна Куба со силни ветрови кои достигнаа 260 километри на час, објавија кубанските медиуми саботата.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1