Мајка ги предупредува сите родители: Никогаш не им го давајте овој лек на децата, моето бебе почина


Малите деца, особено бебињата се навистина чувствителни и затоа ртеба да внимавате како се грижите за нив и лекувате, пренесува „Стил“.

Една мајка од Мексико го научила тоа на потешкиот начин, па затоа се одлучила да ги предупреди другите родители да не ја направат истата грешка поради која таа го загубила своето двегодишно дете.solzi place
Всушност, кога таа се вратила од работа, забележала дека нејзиното дете кашла и има висока температура. Се одлучила да му ги протрие градите со лек кој таа и сопругот со години го користеле за смирување на овие симптоми.

Го направила тоа, го оставила детето да спие, па заспала и таа. Кога се разбудила утрото, видела дека нејзиното дете не дише. Веднаш го однела на лекар, но веќе било доцна.

Откако слушнале што се случило, лекарите и објасниле дека маста која мајката му ја нанела на градите на бебето предизвикува зголемена секреција на слуз, дури 60 % и ги блокира дишните патишта.

Потполно не е важно за кој лек станува збор. Експертите велат дека децата се почувствителни од возрасните, нивното тело не може да го издржи она што е сосема нормално кај возрасните лица.

Затоа родители внимавајте лековите кои му ги давате на вашето дете да се прилагодени на возраста и исклучиво да бидат препишани и дозирани од страна на лекар.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1