Ме врзаа со синџири и постојано ме силуваа: Потресна исповед на робинка која избегала од џихадистите


Силувањата малтретирањата и масовните убиства во Ирак се секојдневна појава, а џихадистите на Исламската држава спроведува и „сексуален терор“.

Жените кои ги одбиваат ги убиваат. Ова се исповеди на неколку кои успеале да избегаат.ispoved-na-siluvana-devojka-630x473

Само една реченица беше доволна животот на една од жртвите да се претвори во пекол. Наместо право на пензија од покојниот сопруг, остана без се, со лузни кои веројатно никогаш нема целосно да залечат.

‘ Направив грешка и им реков дека мојот сопруг беше жртва на тероризам. Ме тепаа и ме заклучуваа во една валкана соба полна со глувци и бубачки. Ме врзаа со синџири и постојано силуваа “,” раскажува жртва на исламската држава.

Таа забременила, а со оглед дека е вдовица, поради страв не се осмелила да го напушти Мосул.

” Се оженив за припадник на исламската држава. Моите родители се откажаа од мене, и децата ми ги зедоа. Три години не сум ја видела било кој од нив “,” раскажува.

Тоа е само еден од илјадниците жртви на исламската држава.

Првично тие, им ги ветувале сите права и заштита, а потоа, кога ја превземале целосната контрола, се се промени. Оние кои одбиваат брак со џихадистите брутално се убиени.

” Сонував за продолжување на своето образование, а потоа дојдоа џихадисти и татко ми ме омажи. Ние тоа не го сакавме, но бевме принудени ”, вели жртвата.

Двете жени некако успеа да избегаат од рацете на екстремистите, но многумина не ја имале нивната среќа. Постојана злоупотреба, јавни убиства и силувања се начин на кој џихадисти ги казнуваат непослушните жени.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1