Мигрантите ја урнаа оградата и се обидоа да влезат во Македонија


Стотици мигранти, кои веќе седми ден се заглавени на македонско-грчката граница се обидоја да влезат во државата уривајќи ја бодликавата жица.

Дел од нив фрлаа и со камења по полицијата, додека други на колена викаа „Сакаме да одиме во Германија”.

Фото: Ројтерс

Фото: Ројтерс

Неколку мигранти претрчале во Македонија, но набргу биле приведени од полицијата.

Најмалку десет мигранти блокирани на границата и вчера продолжија да штрајкуваат со глад, а некои со зашиени усти и со испишани пораки по лицата и по телата.

Во моментов, на македонско-грчката граница има околу 1 500 мигранти кои заглавија во меѓузоната, откако меѓународната заедница одлучи да се пропуштаат само бегалците од воените жаришта во Сирија, Авганистан и Ирак.

 

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1