Млади зелени ореви во мед- неверојатен лек


med-sa-zelenim-orasima-0add1e86bd590998136ed4f88687483a_view_l40 млади ореви

1 кг мед

Младите  ореви добро да се  измијат, да се  исушат, да се исечат на четвртини и да се стават во тегла и потоа се преливаат  со мед. Теглата добро се  затвора и се  остава да  стои еден месец.

За  тоа  време оревите потемнуваат.

 И да напоменеме дека при сецкањето најдоро е да носите  ракавици бидејќи  испушта  црна боја и потоа  тешко се мијат  рацете.

На сликата се штотуки ставени во тегла, кога ќе одстојат стануваат потемни и медот исто така, а на крајот се добива темен сируп. Се  зема една  лажица дневно.

Младите плодови на оревот потопени во медот испуштаат состојки кои се наоѓаат во нив. Содржат голема количина на јод кој лесно се  внесува  во  организмот.

mladi zeleni orasi

Младите зелени ореви, (Juglandis immaturi fructus) имаат многу витамин Ц и  цело богатство на   витамини  и  се дава  на  болните, на  слабушни  и болежливи деца и слабокрвни личности. Младите  зелени ореви помешани со  медот  благотворно делуваат  во случај на  слабоктвност,и  многу  помага  во прочистување на  јетрата, желудникот и крвта.

Добри се и  кај проблемите  во работата  на штитната жлезда, за болести на  грлото и респираторниот тракт посебно кај бронхитот, за зголемување на имунитетот,погоден е за климактерични тегоби, дебелина и  хронично заболување на  дишните патишта,воспоставува  физичка, психичка и енергетска рамнотежа, ја зголемува хормонската  активност, помага при обновување на ќелиите,го неутрализира делувањето на  токсините.

Izvor – lifeconnect.info

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

2 Responses to “Млади зелени ореви во мед- неверојатен лек”

  1. hitler #

    a kolku se mladi orevite?

    18/04/2013 22:05 at 22:05 Reply
  2. Zana #

    dali ovoj lek moze da se zema za zgolemena funkcija na tiroidnata zlezda? Vi blagodaram

    25/06/2014 13:37 at 13:37 Reply

Остави коментар

UA-33057274-1