На големиот празник вчера грееше сонце – еве што значи тоа


Православните верници вчера го чествуваа Воведението, односно воведувањето на света Богородица како тригодишно девојче во храмот.bogorodica-500

Според народните верувања, каков ќе биде денот на празникот, таква ќе биде и целата наредна година.

Старите кажуваат: „Ако на Воведение паѓа дожд – наредната година ќе биде родна. Ако дува силен ветер – ќе биде неродна. Ако времето биде сончево и убаво – таква ќе биде и следната година“.

Судејќи по тоа што вчера имавме сонце иако беше со „заби”, таква ќе ни биде и 2017 која ни е пред прагот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1