На Кожуф планина – Со секс под камените пениси се лечат од неплодност


На само неколку километри од детското одморалиште „Михајлово” на Кожуф Планина, во долината на реката Бошавица, вистинска атракција се камените столбови, познати уште и како камени кукли, за кои се претпоставува дека датираат од пред 20 до 50 илјади години, пишува Вест.

kameni penisiСе наоѓаат на 40 километри од Кавадарци, на 1180 метри надморска височина, ги има на десетици, високи околу 15 метри, а повеќето од нив на врвот имаат камен или, како што велат мештаните, заштитна капа.

Постои легенда, според која камените кукли, познати и како ка­ме­ни пениси или камени печурки, имаат моќ во лекувањето неплодност. Затоа, уште во минатото долината покрај Бошавица била наречена Долина на плодноста, а голем број парови што со години немале деца, доаѓале да водат љубов под карпите, надевајќи се дека набргу потоа ќе добијат принова.

Ина­ку, летово, по пауза од речиси дваесет години, повторно проработе „Михајлово”, своевремено најпознатото одморалиште во Тиквешијата, а и верувањето за зачнување и дека камените пениси лечат неплодност изгледа се врати, пишува Вест.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1