Над 30 загинати во судар на цистерна со гас и автомобили на автопат во Кенија


Цистерна со гас вчеравечер се удрила во други автомобили и се запалила на автопат во Кенија, при што најмалку 33 лица погинале, јавија американските медиуми, повикувајќи се на локалните власти.kenija

Возачот на цистерната ја загубил контролата врз возилото откако со голема брзина се спуштал по удолнина на автопатот од главниот град Најроби кон градот Најваша.

Од експлозијата на цистерната се запалиле 11 автомобили.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1