Народно верување: Вечерва на бадниковата трпеза пресечете кромид…


Големите христијански празници Бадник и Божиќ нашите предци ги користела за да дознаат какво време ќе има во текот на целата година и тоа со помош на кромид.kromid1

За таа цел потребно е на бадниковата вечера да се исече кромид на 12 делови и во секое да се стави по малку сол и да се остави на прозорец да преноќи.

Најстариот член на семејството, на Божиќ треба да ги разгледа паричињата. Во оној во кој има вода, во тој месец ќе има дожд. Ако некое парче е суво, тој месец ќе биде сув.

Многу народни верувања се врзуваат за Бадник и Божиќ, а едно од нив се однесува и на временската прогноза и тоа за целата година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1