Нивните емоции не исчезнаа ни по разводот, а за нивната љубов уште се зборува


Веста дека мајката на реперот Реља Поповиќ почина, ја изненади јавноста, како поради тоа што никој не знаел дека таа се бори со тешка болест, така и поради фактот дека се работи за Зоја Беголи, легенда на српската уметност, прва солистка на балетот, педагог, професорка, прведувачка, издавач.rela2-520x352

Иако на јавноста и е познато дека таткото на Реља починал кога раперот имал само две години, малкумина знаат дека Зоја 18 години била во брак со актерот, сценарист и педагогот Фарук Беголи.

Беголи, со потекло од истакното семејство во Пеќ, завршил студии по глума во Белград и играл во повеќе од 70 филмови и беше еден од најпопуларните актери во поранешна Југославија.

Последен пат Фарук Беголи заигрл во српски филм во 1992 година, по што се вратил во Приштина и таму се посветил на педагошката работа.relja-popovic

Беголи почина во Пришитна на 23 август 2007 година во 63 година од животот.

Многумина велат дека љубовта меѓу Зоја и Фарук била за цел живот иако тие се развеле по 18 години брак, а Фарук за Зоја зборувал најубаво:Бев побогат за таа љубов, таа жена!

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1