Пилотот очајно барал координати за слетување пред да се урне – објавен транскрипт од разговорот!


Пилотот на паднатиот авион со бразилски фудбалери и новинари Мигел Кирог панично барал координати за слетување на пистата во текот на последниот разговор со командантот на летот во Колумбија, а операторката му одговорила дека ќе може да слета дури за седум минути.

Објавен е транскрипт од последниот разговор:pilot-brazil-33

Операторка: Имам авион под вас кој му приоѓа на аеродромот. Колку ќе останете вие во положба за пристап на авионот?

Пилот: Имам проблем со горивото, госпоѓо. Затоа ви барам дозвола, точка.

Операторка: Барам моментално слетување.

Пилот: Госпоѓо, LMI2933 е во целосен дефект, целосен електричен дефект, без гориво.

Операторка: Пистата е чиста, ве чека дожд на пистата. Пожарникарите се информирани.

Пилот: Координати госпоѓо, координати до пистата.

Операторка: Дајте му ја вашата висина

Пилот: Девет илјади фити, госпоѓо. Координати, координати!

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1