Планиран бил многу поголем напад во Измир


Турскиот вицепремиер Вејси Кајнак, по денешниот напад со автомобил бомба во Измир изјави дека напаѓачите имале за цел многу поголем удар, имајќи ги предвид подготовката, запленетото оружје, бомбите и муницијата, „но не успеале во намерата“, објави Милиет.istanbul turcija policija

-Еден полицаец и еден судски службеник се убиени, а седум луѓе – тројца полицајци и четири цивили се ранети во денешниот напад во близина на Судската палата во Измир, изјави градоначалникот на Измир, Ерол Ајалдиз.

Вицепремиерот Кајнак рече дека нападите нема да ја спречат Турција да биде активна во Сирија и Ирак.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1