Поплава па земјотрес, има ли научна основа?


Во колективната меморија на многу наши сограѓани е врежан стравот и сеќавањата на катастрофалната поплава од есента 1962 кога по масивните врнежи се излила реката Вардар за да летото 1963 година Скопје го погоди катастрофален земјотрес разурнувајќи 80% од градот.zemjotres5466

Во светските научни кругови ретки се научниците кои можат да застанат зад тврдењата дека поплавите и земјотресите имаат некаква поврзаност.

Dr. Shimon Wdowinski од универзитетот во Мајами кој за „National Geographic News“ во еден текст од 2011 година тврди дека во одредени случаи масивните врнежи предизвикуваат масивни земјотреси и за тоа наоѓа статистичка поврзаност во повеќе случаи каде масивни дождови биле претходница на масивни земјотреси и тоа во период од неколку месеци па до неколку години после поплавите.

enauka.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1