Пронајден „совршено зачуван“ овошен колач стар 106 години


Научници од Нов Зеланд во одалечена колиба на Антарктикот пронајдоа „совршено зачуван“ 106 години стар овошен колач.

Колачот, кој го меселе и печеле вредните британски слаткари „Хантли енд Палмерс“ е пронајден завиткан во оригинална хартија и сместен во тврда лименка, соопшти организацијата „Антарктик Херитиџ Труст оф Кристчрч“.

Иако колачот изгледа убаво за јадење, дури и мириса, ќе остане мистерија каков е вкусот, бидејќи е неетички од страна на конзерваторите да ги пробуваат своите иновации, изјави Лизи Мик.

– Овошниот колач ќе го вратиме на полицата каде што е пронајден, а се надевам дека ќе го видат и други посетители кои ќе стигнат тука, рече Мик.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1