Пронајдени 20 милиони долари под душек


Тој бил вмешан во финансиски измами за милијарди долари, соопштија од “Гардијан”.

Федералните судии во Бостон го обвинија Клебер Рене Ризарио Рошан, на 28 години затвор за соучество во истрагата за корпорација Телекс Фриј.pari-pod-dusek

Фирмата, која се претставувала како интернет компанија за телекомуникации, била голема пирамидална шема.

Таа објавува банкрот во април 2014 година и должи над 5 милијарди долари на своите над 965.225 корисници во САД.

Во Бразил фирмата должела над 1,76 милијарди, кога објавила стечај.

Адвокатот на обвинетиот одби да даде коментар. Бразилецот бил издаден од анонимен сведок, а полицијата го следела некое време пред да влезе во неговиот дом и да ги открие парите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1