Прва жртва на високите температури: Момче од Босна отишло да трча и починало


Момче од Сараево кое за време на спортување починало е првата жртва на екстремно високите температури, кои изминативе денови се регистрирани низ целиот Балкан.

Поради бранот на пеколни температури, екипите на Брза помош имаат сѐ повеќе работа.

Докторите препорачуваат граѓаните да не излегуваат од дома без потреба во периодот од 10 до 17 часот, да избегнуваат тешки физички напори, да јадат лесна храна и да пијат повеќе течности.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1