Рама за Б92: Голема Албанија е застарен мит


Албанксиот премиер Еди Рама, кој денес е во посета на јужниот српски град Прешево, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кого не се залага ни еден албански политичар.

rama

– Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија. Голема Албанија е застарен мит кој нема никаква врска со нас. Покажете ми барем еден доказ за тоа во мојата кариера или кај кој и да е друг албански политичар, што би докажало залагање за Голема Албанија“,изјавил Рама

Како што вели Рама зачуден е од фактот дека некој во Србија бил провоциран од ставот дека Косово е независна држава, одделно од Албанија,

– Мене ми е фасцинирачко тоа што вас ова ве провоцира. Тоа не е нешто што јас сум го сонувал, тоа е реалноста. Многу држави со кои Србија соработува, го признаа Косово како независна држава. Би било добро и Србија да ја признае таа реалност. Ова не е за навредување или богохулење, туку реалност, нагласил Рама.

Инаку, Рама и негоивот домаќин Александар вучиќ и покра создадената ситуација синоќа вечерале заедно со уште неколку министри.

Според албанските медиуми Рама жителите на Прешево го пречекуваат под паролата „Добредојде премиере“ со тапани во центарот на градот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1