Сакате да живеете во Америка – почна лотаријата за ,,Green card,,


Секоја година милиони луѓе се пријавуваат на лотаријата за зелена карта – односно извлекување за добивање дозвола за постојан престој во САД.

Аплицирањето за оваа година започна 3 октомври а ќе трае до 3 Ноември.

Дозволите се издаваат за 2014 година, а оние кои ќе се пријават на 1 мај 2013 ќе знаат дали се одбрани. Минатата година на лотаријата се пријавиле околу 8 милиони луѓе, а исто толку се очекува и оваа година.

,,зелена карта,, ќе добијат само 50.000 пријавени. Пријавувањето се врши исклучиво на интернет сајтот www.dvlottery.state.gov.

И оваа година во лотаријата немаат право да учествуваат оние што се родени на територијатана земја која има повеќе од 50.000 имигранти во САД во последните пет години – државјани на Бангладеш, Бразил, Канада, Кина, Колумбија, Хаити, Мексико, Пакистан, Филипини и Виетнам, пренесува Гласот на Америка

Повеќе информации за лотаријата и кои има право да учествува има и на wikipedia.org

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

9 Responses to “Сакате да живеете во Америка – почна лотаријата за ,,Green card,,”

 1. Ivan Branov #

  Decki so da vi recam osven da aplicirate, lani jas dobiv zelena karta i sa vo amerika ziveam skoro 5 meseci :D

  07/10/2012 04:53 at 04:53 Reply
  • Simona #

   Jas ziveam 1 godina i 4 meseca .. isto dobiv na lotarija pozz

   08/10/2012 00:35 at 00:35 Reply
  • nenad #

   a so slikava nesto me zeza bara 600*600 pix,kako ja naprai?

   10/10/2012 18:27 at 18:27 Reply
 2. AstraL #

  e aj kliknete na sajtot da vidam dali ke vi go otvori?????

  08/10/2012 05:39 at 05:39 Reply
  • MK News

   ги отвара астрал и двата линка – обиди се ако не со копирање на адресата па дирекно.

   08/10/2012 06:28 at 06:28 Reply
 3. Simona #

  koristi explorer

  08/10/2012 19:07 at 19:07 Reply
 4. caki #

  sto da napisam na toa prvoto bara nekoj broj sto znam ?

  08/10/2012 23:15 at 23:15 Reply
  • zz #

   ЛАЖАТ ЏАБЕ АПЛИЦИРАТЕ

   08/10/2012 23:19 at 23:19 Reply
 5. monika #

  kade da apliciram za americka viza?

  31/05/2014 23:48 at 23:48 Reply

Остави коментар

Current ye@r *

заработка преку интернет - најдобри paid-per-click сајтови во 2013

 • - 0.02$ по клик
 • - на интернет од 2008
 • - минимална исплата 2$
 • - исплата преку PayPal, Payza, Neteller
 • - 0.02$ по клик, 40% Ref. Commission
 • - на интернет од 2007
 • - минимална исплата 6$
 • - исплата преку PayPal, Payza
 • - 0.011$ по клик
 • - 50% Ref. Commission
 • - минимална исплата 7.99$
 • - исплата преку PayPal, Payza

како да заработите од овие сајтови прочитајте на следниот линк

 • - како да препознаете измама
 • - кои се најдобри стратегии за заработка
 • - и како да наплатите
UA-33057274-1