Се тресеше Македонија, но и регионот – Земјотресите почувствуван и во соседните земји


Во 7 часот утрово имаше земјотрес со јачина од 3,9 степени, а попладнето во 15.10 часот беше со 5,3 степени по Рихтеровата скала.zemjotres

Во регионот, во последните 48 часа Европско-медитеранската сеизмолошка станица регистрирала над 20 потреси. Најсилниот беше во јужна Грција со јачина од 3,6 степени. Покрај Грција, и во Турција беа почувствувани над десет земјотреси со јачина од 2-3 степени, а денес неколку послаби земјотреси биле регистрирани и во Србија, во релативно исто време како и оние кај нас.

Потрес е регистриран и во Романија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1