Шеснаесет години од загинувањето на бранителите кај Љуботенски Бачила


Се навршуваат 16 години од загинувањето на македонските бранители, припадниците на македонската армија кај месноста Љуботенски Бачила.

Кај Љуботен терористите усмртија осум припадници на резервниот состав од скопскиот гарнизон во товарно возило кое нагази на две против-тенковски мини.На 10 август 2001 година, воено товарно возило на АРМ на патот кај месноста Љуботенски Бачила нагази на две противтенковски мини.
Животот го загубија Томе Бадаровски, Гоце Чанкуловски, Бранко Јанев, Томислав Настевски, Марјанчо Бошковски, Ивица Златевски, Томе Димовски и Раде Јанковски, сите припадници на резервниот состав на АРМ од гарнизонот Скопје.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1