Силен земјотрес во Егејското Море ги погоди Грција и Турција


Силен земјотрес го погоди денеска грчкиот остров Кос и блиското турско крајбрежје.

Земјотресот бил со интензитет од 5,1 по Рихтер. Епицентарот бил на 38 км североисточно од островот Кос на длабочина од 10 км.

Според грчки медиуми, тоа е втор најсилен потрес по земјотресот во јули со интензитет од 4,3 по Рихтер.

Телевизијата НТВ јави дека потресот предизвикал голема паника во реонот на Бодрум.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1