Сите знаеме што симболизира црвеното јајце, но што означуваат останатите бои?


Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои. Освен што се вистински подарок за очи, секоја боја поединечно е извор на среќа.jajca veligden4

Така, жолтата боја значи светлина, радост; портокаловата – трпение, моќ; зелената – храброст, големина; виолетовата – надеж, спокојство, а сината – здравје и ведрина.

Се претпоставува дека и симболите кои се појавуваат при вапсањето јајца имаат значење. Кога ќе здогледате круг, направен од малку потемна нијанса од бојата со која сте го вапсале јајцето, тоа означува огромна среќа оваа година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1