Скопје се стресе, епицентарот на 8 километри од главниот град


Вечерва околу 21:10 часот почувствуван е земјотрес во Скопје, чиј епицентар, според официјалната страна на Last earthquaqes, е на 8 километри источно од главниот град, во близина на Јурумлери.mapa-skopje-zemjotres

Земјотресот бил со јачина од 2,7 степени по Рихтер.

Земјотрес со јачина од 2.7 степени според Рихтер беше почувствуван во главниот град. Според информациите од Сеизмолошката опсерваторија, епицентарот бил 8 километри источно од Скопје и 3 километри северозападно од Јурумлери, на длабочина од 1 километар.

На социјалните мрежи луѓето веќе реагираат потсетувајќи се на минатогодишните посилни земјотреси кои се одвиваа речиси 10 дена по ред во септември.zemjotres-777x249

Утрово беше почувствуван земјотрес во Прилеп, кој беше на границата меѓу Македонија и Грција, со јачина од 3,9 степени.

Вчера земјотрес од соседна Албанија со јачина од 5.2 степени беше почувствуван и во Македонија. Граѓаните во северозападна Македонија го почувствуваа потресот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1