Совети како да се заштитите себеси и домот при екстремно ниски температури


Еве што треба да направите за да се заштитите:Madjarska-zima-led-mraz-nestanak-struje-1-650x396

-Облечете се слоевито

-Заштитете ја главата и екстремитетите

-Обидете се да дишете што е можно поопуштено ако сте надвор на ниски температури

-Носете чизми со гумен ѓон

–Спречете смрзнување на цевките – Ако живеете во куќа и стравувате дека цевките може да ви замрзнат оставете ја водата малку да тече преку ноќта, така потешко може да замрзне

–Во случај да снема струја – Обезбедете свеќи, запалки, батериски лампи кои ќе ви бидат на лесно дофатно место доколку ви бидат потребни

–Подгответе сол или песок за снегот – ако ви снема сол можете да ја искористите солта која се употребува за машина за садови

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1