Tag Archives: s1

Откриен канибал: Ги убил, ги сварил и ги јадел своите тројца роднини

Млад Украинец е осомничен дека убил, распарчил и изел тројца негови роднини, а докази за тоа се пронајдени во неговиот стан од страна на полицијата. Инспекторите го сомничат 29-годишниот Украинец дека ги убил својот вујко, вујна и нивниот возрасен син, а потоа со кујнски нож ги распарчил нивните тела. Осомничениот убиец потоа се застрелал во […]

______________________________________________________________________________________________________

ТЕЛЕГРАФ: Што се готви во Тирана за Македонија – Еди Рама ги собра лидерите на партиите на Албанците

Случајно или не, пред неколку дена во посета на Албанија беше директорот на ЦИА, Џон Бренан, кој се сретна со Рама и со претседателот Бујар Нишани. По средбата беше истакнато дека најмногу се разговарало за политичката и безбедносната состојба во регионот Непосредно по завршувањето на изборите во Македонија, премиерот на Албанија, Еди Рама, ги повика […]

______________________________________________________________________________________________________

Груевски: Што побрзо да се формира новата влада (Видео)

После се она што се случуваше благодарност на сите кои не поддржувавте и сите кои не поддржа во вчерашниот ден и што вечерва спонтано дојдовте да ни честитате, порача од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата, Никола Груевски. -Оваа победа е заедничка победа на сите членови на ВМРО-ДПМНЕ но и на сите граѓани на Македонија. […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве кои се имињата на новите пратеници

ПРОЕКЦИЈА НА ПРАТЕНИЧКИ СОСТАВ ВО НОВОТО СОБРАНИЕ ВМРО ДПМНЕ НИКОЛА ГРУЕВСКИ НИКОЛА ПОПОСКИ НИКОЛА ТОДОРОВ ИЛИЈА ДИМОВСКИ АНТОНИЈО МИЛОШОСКИ ВЛАДИМИР ЃОРЧЕВ ЕЛИЗАБЕТА КАНЧЕСКА МИЛЕВСКА БОРИС ЗМЕЈКОВСКИ ДРАГАН ДАНЕВ ДАНИЕЛА РАНГЕЛОВА ЉУПЧО ДИМОВСКИ КРСТО ЈОВАНОВСКИ ЧЕДОМИР САЗДОВСКИ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ ЖАКЛИНА ПЕШЕВСКА ИВАН СТОИЛКОВИЌ АМДИ БАЈРАМ ВЛАДАНКА АВИРОВИЌ ЗОРАН ЃОРЃИЕВСКИ ЈОХАН ТАРЧУЛОВСКИ ВЕСНА ДАМЧЕВСКА – ИЛИЕВСКА ЕМИЛ […]

______________________________________________________________________________________________________

ДИК ОФИЦИЈАЛНО – ЕВЕ КОИ КОЛКУ ПРАТЕНИЦИ ИМА

ДИК на прес конференција ги објави резултатите и мандатите. Еве кои колку пратеници има  И.Е 1  ВМРО ДПМНЕ 8 пратеници СДСМ 10 пратеници дуи 1 пратеник беса 1 пратеник И.Е 2  ВМРО ДПМНЕ  9 СДСМ 8 ДУИ 2 БЕСА 1 И.Е 3  ВМРО ДПМНЕ 11 СДСМ 9 И.Е 4  ВМРО ДПМНЕ 10 СДСМ 10 И.Е […]

______________________________________________________________________________________________________

Есма им помагала на скопските чистачи на чевли и чистела во домовите на имотните, но стигна до светска слава!

Покрај светската слава и неверојатниот талент, Есма Реџепова секогаш велеше дека најголемиот успех во животот и е тоа што има 47 деца Есма е родена на 8 август 1943 година, таа е петто дете од шесте на Чанија и Ибраим Реџепови. Се родила во мала куќичка во Скопје. Таткото Ибраим во бомбардирањето на Скопје во […]

______________________________________________________________________________________________________

МОСТ: Двете водечки партии со освоени гласови се преблиску

МОСТ заклучува дека двете водечки партии по бројот на освоени гласови се преблиску една до друга и оваа разлика во распределбата на мандати, во зависност од маргината на грешка, влијае на тоа кој ќе освои најмногу мандати, изјави Дарко Алексов од МОСТ. „Ова е за првпат да се случи во РМ, а МОСТ е премногу […]

______________________________________________________________________________________________________

Од четврток ќе ги користиме новите банкноти

Народната банка на Република Македонија од 15 декември годинава ќе ги пушти во оптек книжните пари во апоени од 200 и 2.000 денари, а истовремено ќе ги повлече од оптек банкнотите од 5.000 денари. НБРМ информира дека одлуката за издавање книжни пари во апоени од 200 и 2.000 денари е произлезена од реално согледаната потреба […]

______________________________________________________________________________________________________

Авиомеханичарот од кобниот лет: Никој не знаеше што се случува, пилотот нѝ најави слетување

Ервин Тумури е еден од шесте преживеани во фаталниот лет во кој загина речиси цел тим на Чапекоенсе, и истовремено човекот кој мина со најлесни повреди од големата несреќа која го зави во црно цел фудбалски свет. Авионскиот техничар од Боливија е комплетно свесен по незаборавната трагедија и веќе во неколку наврати даде кратки изјави […]

______________________________________________________________________________________________________

31-ВИ ДЕКЕМВРИ КРАЕН РОК ЗА ИСПЛАТА НА К-15, КАЗНИ ОД 1000 ДО 4000 ЕВРА

Обврската за исплаќање регрес беше воведена во 2014-та година, а со неа се опфатени околу 300 илјади вработени во приватниот сектор. Од ССМ ги охрабруваат работниците, на кои нема да им биде исплатен регресот за годишен одмор, да се обратат до Државниот инспекторат за труд или да покренат судска постапка против компанијата. Според законот, за […]

______________________________________________________________________________________________________

Искусен месар предупредува: Какво мелено месо треба да купувате?

На социјалните мрежи се шири текст за лошото мелено месо кое наводно може да се најде во продажба. Предупредувањето го напишал месар кој има 11-годишно искуство. Ако може да му се верува на овој месар, дел од меленото месо кое се продава не би требало да го купувате. – Фаширано месо – ВНИМАНИЕ!!! Јас сум […]

______________________________________________________________________________________________________

Детали за трагедијата во Колумбија – Пилотот направил фаталната грешка

Пилотот на авионот кој се сруши во понеделникот во Колумбија предупреден е дека нема да има доволно гориво за целиот лет пред полетувањето од аеродромот во Боливија, пренесува БиБиСи, а според изворите, токму пилотот решил да го прескокне планираното дополнување на горивото, бидејќи летот доцнел. Авионот во кој се наоѓале 77 луѓе, од кои и […]

______________________________________________________________________________________________________

Пилотот очајно барал координати за слетување пред да се урне – објавен транскрипт од разговорот!

Пилотот на паднатиот авион со бразилски фудбалери и новинари Мигел Кирог панично барал координати за слетување на пистата во текот на последниот разговор со командантот на летот во Колумбија, а операторката му одговорила дека ќе може да слета дури за седум минути. Објавен е транскрипт од последниот разговор: Операторка: Имам авион под вас кој му […]

______________________________________________________________________________________________________

Шокантни сведоштва на преживеаните од авионската несреќа

Членот на екипажот од паднатиот авион кој превезуваше фудбалери од Бразил Ервин Тумири е еден од шестмината луѓе кои ја преживеаја трагедијата во која пак загинаа 71 патник на авионот. Тој навел дека преплашените патници почнале да скокаат од своите места и да врескаат откако авионот почнал да паѓа, само неколку минути пред планираното слетување […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина Фидел Кастро – најдолговечниот револуционерен водач

Фидел Кастро, револуционерот и долгогодишен шеф на кубанската држава почина во 90. година од животот во Хавана. Зад себе остави спорно наследство. Фидел Кастро почина на возраст од 90, соопшти кубанската телевизија, ставајќи ѝ крај на една ера за земјата и за Латинска Америка. Револуционерната икона, еден од најпознатите и најконтроверзни светски лидери, преживеа безброј […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова се тинејџерите од Велес што ја урнаа Хилари и заработија илјадници евра (Видео)

Британската телевизија „Канал 4“ испрати своја екипа во Велес за да ги најде младите велешани што на своите интернет-портали пласираа лажни информации во корист на Доналд Трамп. Светските медиуми пренесоа дека токму овие портали со лажни вести многу придонеле да се оцрни Хилари Клинтон и да се смени мислењето на американските гласачи. Новинарот на британската […]

______________________________________________________________________________________________________

Марина прозборе за смртта на синот: “Си реков живеј или пукај си во глава”

Марина Туцаковиќ, познатиот текстописец, доживеа огромна трагедија пред неколку години, кога почина нејзиниот син. Марина во тешките моменти си рекла на себе, тоа е тоа, или сега живеј со ова или пукај си во главата, трето нема. – Пресеков, си реков себе после толку плачење и жалење, Марина, или ќе си пукаш во глава, или […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопје е загадено: Градоначалникот Трајановски со апел до скопјани

Во согласност со известувањата од Министерството за животна средина и просторно планирање за нарушениот квалитет на амбиентниот воздух заради надминувањето на граничните вредности за партикуларните честички помали од 10 микрометри (РМ10) во текот на пет последователни денови, а врз основа на Одлуката за алармантни состојби на квалитетот на воздухот на подрачјето на градот, градоначалникот на […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1