Tag Archives: s1

Јас сум Борко Ристовски – Македонец

СТАТУС НА БОРКО РИСТОВСКИ НА ФЕЈСБУК Драги мои браќа, сестри и пријатели, Јас сум Борко Ристовски, Македонец, спортист, ракометар, човек кој над 100 пати го чувал голот на ракометниот национален тим на Република Македонија. Со целата своја свест, совест, минато, иднина и спортско наследство кое сум го оставил настапувајќи за и во името на македонската […]

______________________________________________________________________________________________________

Договорот за името ќе се потпише во Псаридис во присуство на Нимиц, Могерини, Хан

Во Псаридис утре Владите на Република Македонија и на Република Грција ќе го потпишат договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство, соопшти владината прес- служба. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи делегацијата, на свечената цермонија која ќе се одржи на македонската и на грчката страна на […]

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се потпишува во Преспа, но на македонска територија, доаѓа и Столтенберг?

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во Преспа, но на територијата на БЈРМ, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Најверојатно денот на потпишување ќе биде недела – 17 јуни. Како што е познато договорот ќе го потпишаат двајцата министри за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас, а на потпишувањето ќе присуствуваат и премиерите Зоран […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве го договорот на МАКЕДОНСКИ – Владата го декласифицира и објави целиот договор за името со Грција

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе е објавен на веб страницата на Владата. – Владата на РМ едногласно го разгледа и усвои извештајот за решавање на македонско-грчкиот […]

______________________________________________________________________________________________________

По 2 минутната средба со Заев и Димитров, Иванов им ја покажал вратата

Шефот на државата го земал Договорот и без да ги сослуша гостите си заминал….На претседателската фб страна стои дека Иванов ги примил Заев и Димитров, дека средбата траела две минути и дека во текот на денот ќе има обраќање. Министерот за надворешни работи Димитров во изјава за Дојче Веле вели дека одлуката на Иванов да […]

______________________________________________________________________________________________________

Иванов: Нема да поддржам и да потпишам ваков штетен текст на договор

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов во обраќање до јавноста попладнево изјави дека на средбата со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска им кажал дека овој договор е штетен и единствен од ваков тип во историјата на човештвото. „Со него се крши Уставот, законите и нема да легализирам политички дивоградби“ – […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба – Референдум на есен

Имаме историско, вековно решение. Градиме пријателство меѓу двете земји, коие никогаш не било поголемо. Решаваме две ипол децениски спор, за да ја извлечеме нашата земја од стегите на изолацијата, кој земјата ја влечеше надолу, рече премиерот Зоран Заев на прес-конференција. -Се одваживме и продолживме напред. Нема веќе ФИРОМ, решаваме вековно прашање. Нашата добивка е бесценета. […]

______________________________________________________________________________________________________

Постигнат е договор за името

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име. Кусо по 18 часот по локално време започна средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со претседателот на државата Прокопис Павлопулос. Веднаш потоа грчкиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Oва е договорот што се очекува да го потпишат Заев и Ципрас

Severna Makedonija користејќи erga omnes (за внатрешна и надворешна употреба) верификувано со уставни измени е основата на договорот што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава, се вели во документот до кој дојде Алсат од грчки и меѓународни медиумиски претставници во Атина. Според нашиот извор, договорот, меѓу другото, ги содржи следниве […]

______________________________________________________________________________________________________

Историска средба, Трамп и Ким на заедничка маса

Завршија преговорите во проширен формат меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Средбата траеше околу час и половина. Во составот на американската делегација беа државниот секретар Мајк Помпео, советникот на Трамп за прашањата на националната безбедност Џон Болтон, шефот на канцеларијата на Белата куќа Џон Кели и Прес-секретарот на Претседателот – […]

______________________________________________________________________________________________________

Крајот на септеври, почетокот на октовмри реферемдум за името

Кон крајот на септември, почетокот на октовмри може да се одржи референдум за името, најави вечерва премиерот Зоран Заев. Според него, тој термин е соодветен за да се завршат сите процеси до крајот на година. – Во мај 2019 се избори во ЕУ. Во вакви околности не би оставил 2019-та да биде година на договор, […]

______________________________________________________________________________________________________

Маж каснат од стршлен почина пред очите на капачите

Во Бања Лука маж на возраст од 43 години почина од убод на стршлен. Трагедијата се случила на плажата Лендрин млин. Лекарите на службата за медицинската помош од Домот на здравјето во Бања Лука вложиле големи напори да го спасат животот на тој маж, но без успех. -Еден час беше имаше обиди за реанимација, но […]

______________________________________________________________________________________________________

Мицотакис: Не прифаќаме македонска националност и македонски јазик

Уставни измени, отстранување на иредентизмот, заемно прифатливо име ерга омнес, без македонска националност и македонски јазик, се условите за решение на прашањето за името, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис. Говорејќи пред одговорните на секторите во партијата, Мицотакис рече дека договорот што нема да ги задоволува националните интереси, нема да биде прифатен […]

______________________________________________________________________________________________________

ТВ Нова во предстечај – судот одлучи по барање на 43 вработени

Основниот суд Скопје 2 преку стечајната судијка Ирена Петрушевска и официјално го усвои барањето на 43 сегашни и поранешни вработени и отвори предстечајна постапка за ТВ Нoва. За на 22 јуни закажа рочиште на кое ке се расправа за стечај за телевизијата на Сеад Кочан „Нова“. Дотогаш телевизијата не смее да отугува имот. 43 поранешни […]

______________________________________________________________________________________________________

Измени во законот за работни односи: Колку време ќе ви трае одморот и како може да добиете отказ?

Огласите за вработување, наместо пет, во иднина ќе траат само три дена, а пробната работа од шест ќе се намали на четири месеци. Новите измени на Законот за работни односи кои влегоа во собраниска процедура, ќе ги сменат и правилата за користење на годишниот одмор. Доколку се усвојат во наредните недели, ова лето наместо 12 […]

______________________________________________________________________________________________________

Зонско паркирање ќе има и во Карпош, Лептокарија, Кисела Вода и Автокоманда – ова се деталите

Годинава ЈП „Градски паркинг” планира за околу 1.500 паркинг места да го зголеми зонското паркирање во градот. Според Годишниот извештај на претпријатието, зонско се предвидува на една улица во Автокоманда, четири во Кисела Вода, на три во Карпош1 и во Лептокарија. ЈП „Градски паркинг” располага со 8.015 паркинг места, а годинава во план е да […]

______________________________________________________________________________________________________

Повеќе од 10 000 Македонци аплицирале за бугарско државјанство

Повеќе од 10 000 Македонци аплицирале за бугарско државјанство, пренесе денеска бугарската новинска агенција БТА. Овие податоци ги изнела бугарската министерка за правда, Цецка Цачева, која одговарала на пратенички прашања во бугарскиот парламент. Таа рекла дека во последната година вкупно биле поднесени 17.792 барања за бугарско државјанство кои во најголем дел биле поднесувани од страна […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: предлогот Илинденска Македонија веќе е одбиен

Бидејќи грчката опозиција го одби предлогот „Република Илинденска Македонија“, не разговараме веќе за тој предлог, одговори премиерот Зоран Заев на пратеничко прашање на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието. „Блиску сме до можно решение во спорот за името со Грција. Треба да бидеме внимателни да не се наштети на процесот- рече Заев. Со решение за името, шансите се […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1