Tag Archives: s2

Две жртви кај Смилковци ги гледале убијците во очи кога умирале – Судење за „Монструм”

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат рочишта за „Тарифа“, „Монструм“ и „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство. Случајот „Монструм“, кој се однесува за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, го води судијата Огнен Ставрев и се наоѓа во доказна постапка. На минатото рочиште јавноста беше исклучена бидејќи се […]

______________________________________________________________________________________________________

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски. Во Државната изборна комисија денеска беше спроведено жребувањето за редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче. Бројчињата ги […]

______________________________________________________________________________________________________

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица Т.Ѓ (62), В.С.(43), М.Т. (59) и Р.Д. (60) сите од Скопје, поради постоење сомнение за сторено кривично дело – „злоупотреба […]

______________________________________________________________________________________________________

Од 1 мај на сила новиот Правилник: Нема веќе плаќате месо – добивате вода

На пакуваните полуготови ќебапчиња и плескавици што може да се купат во маркетите или месарниците, од 1 мај годинава ќе мора да пишува колку протеини и вода имаат, кои адитиви ги содржат, дали се направени од свежо или замрзнато месо. Ова се само дел од обврските што ги наметнува новиот Правилник за мелено месо со […]

______________________________________________________________________________________________________

Балканска турнеја на убиецот од Нов Зеланд – ја посетил Бугарија, а поминал и низ Србија

Бугарските власти соопштија дека ги истражуваат мотивите за престојот во Бугарија во ноември 2018 на десничарскиот екстремист кој го изврши нападот на двете џамии во Нов Зеланд. Осомничениот напаѓач, 28-годишниот Австралиец кој изведе напад на две џамии во местото Крајстреч, во текот на молитвата во петокот , престојувал во Бугарија од 9 до 15 ноември […]

______________________________________________________________________________________________________

Дурловски со солзи: За сите кои бевте крај мене и за блиските што станаа далечни

Оперскиот пејач Игор Дурловски е единствениот кој доби ослободителна пресуда во случајот „27“ април, а денеска на фејсбук се огласи со видео. – Кога слободата е ропство а среќата тага! Мелем на душа сте ми, сите #вие што со мисла, збор, присуство бевте со мене во најтешкото. Благодарам на дел од блиските што станаа далечни. […]

______________________________________________________________________________________________________

Села по пресудата за Алими: Подобро да не ги отворев очите, отколку да го живеам овој срам

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, се огласи на својот Фејсбук профил по изрекувањето на казната за обвинетиот за настаните на 27. април Абдулфета Алими, кој доби 7 години затвор. Алими е човекот кој му го спаси животот на Зијадин Села. страница објави реакција по повод изрекувањето на пресудата од 7 години затвор за […]

______________________________________________________________________________________________________

Драконски казни за 27 Април – Вкупно 211 години: Ова се казните кои ги доби секој од обвинетите

Судот денеска изрече пресуди за случувањата во Собранието од 27 април. Ова се пресудите: Митко Чавков-18 години затвор. Душко Лазаров-15 години затвор. Горан Ѓошевски-Леви-15 години затвор. Митко Пешов-15 години затвор. Оливер Поповски-13 години затвор. Мунир Пепиќ-15 години затвор. Абдуљфета Алими-7 години затвор. Оливер Радулов-13 години затвор. Јане Ченто-15 години затвор. Игор Југ-12 години затвор. Александар […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: Непочитување на Уставот е ако не се користи името Северна Македонија

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско прашање за натамошните процедури со законите кои не беа потпишани од претседателот Ѓорге Иванов. Заев изрази верување дека службите ќе изнајдат заедничко решение со цел да се овозможи примената на усвоените […]

______________________________________________________________________________________________________

За една недела четири смртни случаи од грип во Македонија

Во текот на изминатата недела (од 4 март до 10 март), регистрирани се четири смртни случаи од компликации од грип, од кои двајца од Скопје, и по еден од Охрид и Тетово, кои биле на возраст од 50 до 73 години. Кај две лица е утврдена претходна хронична болест/и, односно постоење на коморбидитет. Кај сите […]

______________________________________________________________________________________________________

Возачот на „Дурмо турс“ го манипулирал тахографот да не ја покажува реалната брзина

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ возел со брзина од 99 километри на час, иако на автопатот било дозволено возење со 80 километри, и го активирал уредот за манипулација на тахографот за да не ја прикаже вистинската брзина на движење, покажало вештачењето. Ова го истакна јавниот обвинител Сашо Рајчев денеска на прес-конференција, посочувајќи дека седумте […]

______________________________________________________________________________________________________

Приведени сопственикот на „Дурмо турс“ и возачот на автобусот

Шест лица меѓу кои и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и возачот на автобусот се приведени во врска со сообраќајната несреќа кај скопско Ласкарци што се случи на минатиот месец, а во која загинаа 15 лица. Јавниот обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Сашо Рајчев во моментов на прес-конференција ги презентира информациите за текот на […]

______________________________________________________________________________________________________

Ќерката на Чавков до дипломатскиот кор: Немаме имот во Грција ова е политички притвор

Ќерката на екс-директорот на македонската полиција, Митко Чавков, се огласи на Фејсбук денеска со порака до дипломатскиот кор откако татко и беше приведен вчера. Почитувани претставници на дипломатскиот кор во земјава, дозволете ми да ве известам за политичкиот прогон кој се случува врз татко ми ( Митко Чавков ), кој е цел на брутална тортура […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев се извини на Фејсбук

Зоран Заев се огласи на Фејсбук и се извини за грешката која ја направи. Во моето обраќање на денешниот настан по повод одбележувањето на 76 години од депортацијата на македонските Евреи во нацистичкиот логор Треблинка и официјалното отворање на музејската поставка во Меморијалниот центар на холокаустот, направив ненамерна грешка. Имено, во делот од говорот кој […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Филипче се сретна со Милош кој со магаре оди на школо или пешачи по три часа

Малиот Милош е во стабилна здравствена состојба а резултатите од електрокардиографијата и ехокардиографијата се во граница на нормала и тој е добар. Ова го соопшти министерот Венко Филипче на социјалните мрежи каде преку неколку фотографии докажа дека го исполни даденото ветување. „Се договоривме за една година повторно да дојде на преглед. Милош ќе расте во […]

______________________________________________________________________________________________________

Повредени во авион од Турција до Њујорк: На патниците им пукале коските од силните турбуленции

Авионот на „Туркиш ерлајнс“ кој слета во Њујорк, поради огромните турбуленции од неговите патници повредени се 32. Авионот летал на редовна линија од Истанбул до Њујорк, а турбуленциите почнале 45 минути пред слетувањето на аеродромот Џон Кенеди. Десет патници имаат искршени коски. На едниот од патниците му била скршена ногата, а повеќето патници биле исечени […]

______________________________________________________________________________________________________

Вучиќ: „Сиктер со таа хартија, бандо од Приштина“

Српскиот претседател Александар Вучиќ порача дека Србија никогаш нема да го прифати ултиматумот кој Приштина го постави со усвојувањето на платформата за продолжување на преговорите. „Сега сиктер со таа хартија, бандо од Притшина, каде и да сакате и видете дали некој тоа ќе ви го исполни, Србија нема“, кажа тој. Српскиот претседател кажа дека пред […]

______________________________________________________________________________________________________

Првични резултати: Пнеумококна бактерија е причина за смртта на девојчето

Се уште се прават испитувања за причината поради која на Клиниката за детски болести вчера почина две и полгодишното девојче, а според првичните резултати се работи за пнеумококна бактерија, односно инвазивна пнеумококна болест. Ова го изјави директорката на Клиниката за детски болести, Катерина Ставриќ, денеска пред Клиниката. Ставриќ рече дека детето било примено на интензивна […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1