Tag Archives: s5

Престрелка со пиштоли и калашникови во строгиот центар на Тетово

Три лица се уапсени и задржани во полиција по синоќешната престрелка во Тетово. На инцидентот му предходела расправија во едно од казината во центарот, помеѓу 34 годишен тетовец од една страна, и уште две 43 годишни лица, едниот исто од Тетово, другиот од Лавце. Откако излегле надвор, започнало пукањето. Во синоќешната престрелка во строгиот центар […]

______________________________________________________________________________________________________

Метеоролозите најавуваат снег

Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнале во Пожаране (39 литри на метар квадратен), а најмалку во Скопје-Петровец и во Крива Паланка (3 литри на метар квадратен). Утринава врнежите се пообилни во северозападните делови од државата, а во источните делови на места врнежите се престанати. Во текот на денот ќе преовладува променливо облачно време со […]

______________________________________________________________________________________________________

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против. Собраниската Комисија со мнозинство гласови во средата го препорача да му се одземе пратеничкиот мандат на Груевски заради издржување […]

______________________________________________________________________________________________________

Џес Бејли си заминува, Трамп ја предложи Кејт Мари Брнс за нова американска амбасадорка

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја предложи Кејт Мери Брнс за нов амбасадор на САД во Македонија. Taa треба да дојде на местото на сегашниот амбасадор Џес Бејли. Според соопштението од Белата куќа, Мери Брнс во Скопје доаѓа од Атина каде од лани e заменик-амбасадорка. Претходно таа била заменик-шеф на мисијаta на САД во ОБСЕ. Таа […]

______________________________________________________________________________________________________

Замрзнати се сите штабови на ВМРО ДПМНЕ, партијата не може да функционира

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, денеска на прес конференција изјави дека одлуката за замрзнување на 69 објекти во сопственост на партијата го опфаќа целиот имот со кој располага ВМРО-ДПМНЕ. Како што рече тој вредноста на недвижнините кои се во сопственост на партијата изнесува околу 10 милиони евра, а нивното замрзнување, додаде, ќе предизвика сериозна […]

______________________________________________________________________________________________________

Актерката од „Село гори, а баба се чешла“ пронајдена мртва, вереникот е во кома

Ивана Млаѓовиќ починала, додека нејзиниот вереник Милош К. е во тешка состојба откако двајцата се пронајдени без свест во станот на свој пријател. Ивана Млаќовиќ (30) од Косовска Митровица, која беше Плејбој зајачица и епизодна актерка во српската телевизиска серија „Село гори, а баба се чешла“, е пронајдена мртва во станот на својот пријател во […]

______________________________________________________________________________________________________

Јанчев: Не може Мицкоски да ме врати во партијата која јас ќе ја водам!

Не сум излезен од партијата, не може мене Мицкоски да ми понуди да се вратам, бидејќи имам намера јас да ја водам партијата“, ова за 1ТВ го изјави поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев на прашањето кое се провлекува низ јавноста – дека лидерот на партијата Христијан Мицкоски му понудил да се врати назад и […]

______________________________________________________________________________________________________

Wizz Air – се менува политиката за багаж

Wizz Air, најбрзорастечката авиокомпанија во Европа и водечка нискобуџетна компанија во Централна и Источна Европа, љубезно ги потсетува сите патници кои патуваат со авиокомпанијата дека по 1 ноември 2018 година нејзината нова и транспарентна багажна политика за цел олеснување на патувањето за патниците и намалување на одложувањата поврзани со багажот за сите летови на Wizz […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија не е првата која го менува името – овие 7 земји го сториле тоа пред нас

Собранието со 80 гласови „за“ изгласа одлуката да пристапување кон уставни измени, заради имплементација на Договорот од Преспа. Со ова се отвора патот за спроведување на Преспанскиот договор за промена на името, со цел Македонија да продолжи кон членство во ЕУ и НАТО. Ова се седумте земји кои го променија своето име, пред нас: Бангладеш […]

______________________________________________________________________________________________________

ИД планирала дестабилизација на Косово со напади врз Срби и КФОР

– Група од шест Косовци поврзана со џихадиситчката група Исламска држава (ИД) планирала террористички напади во Косово, Франција и Белгија, соопшти косовското Специјално обвинителство по шестмесечна истрага. според обвинението, поднесено минатата недела, групата планирала да го дестабилизира Косово со терористички напади врз косовските Срби, а за таа цел биле одбрани дискотека во Грачаница и православни […]

______________________________________________________________________________________________________

Силувана, претепана, задавена: Брутално убиена позната новинарка во Бугарија

Бугарската новинарка Викторија Маринова беше брутално убиена во саботата, околу пладне, во градот Русе, во северниот дел на земјата. Според извештаите на локалните медиуми, нејзиното тело е пронајдено во близина на реката Дунав на тешко достапен терен. Жртвата била наводно силувана, претепана и потоа задавена. Таа била претепана со такво насилство што лицето и било […]

______________________________________________________________________________________________________

Балкански медиуми: Пропадна референдумот во Македонија, Македонците остануваат Македонци

Во Македонија утрово беше отворен референдумот на кој граѓаните одлучуваа за тоа дали нивната земја ќе го промени името во Република Северна Македонија. Прашањето на кој тие требаше да се произнесат беше „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“, пишува српскиот портал Балканскиправила.ком. Половина […]

______________________________________________________________________________________________________

Научниците го пронајдоа Светиот грал: Ископан во Русија, решена мистерија стара 558 милиони години

Научниците потврдија дека необичен фосил со овална форма кој го пронашле пред неколку години, всушност е најстар познат животински фосил. Тоа откритие е вистински „свет грал“ во палеонтологијата. Имено, со децении меѓу научниците владееше дебата за потеклото на Дикинсониа, која на Земјата живеела пред 558 милиони години, во текот на периодот Едиакаран. Се см,ета дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Детали за драмата во Косово: Снајперист го чекал Вучиќ

Терористи биле подготвени да пукаат во претседателот на Србија, Александар Вучиќ доколку продолжел со патот кон Бање, пренесува Србија денес. Неговата посета не била реализирана поради барикадите кои долж патот биле поставени од поранешни припадници на ОВК предводени од претседателот на општината Беким Јашариј. Кфор и КПС му порачале на претседателот на Србија дека на […]

______________________________________________________________________________________________________

Дајана поради него сакала да остави се: Почина љубовникот на принцезата

Некогашниот љубовник на принцезата Дајана, Оливер Хоар (73) почина во Франција после долгогодишната борба со тешката болест. Оливер беше трговец на уметнички дела и долгогдишен пријател на принцот Чарлс, но и на Дајана опсесија и голема љубов. Како што се шпекулирало, Дајана и Оливер почнале афера по смртта на таткото на принцезата, Ерл Спенсер, во […]

______________________________________________________________________________________________________

Граѓаните скапо ги плаќаат становите како енергетски ефикасни, а всушност не се

Граѓаните плаќаат поскапо за станови што се водат како енергетски ефикасни, а всушност не се. Според сегашната законската регулатива, енергетската ефикасност кај новите згради се оценува додека се во фаза на проект, а не како финален продукт. Експертите го лоцираат проблемот во непрофесионалноста на градежниците. Новите правилници, што треба да стапат во сила до крајот […]

______________________________________________________________________________________________________

Србија ќе бара воени станови и оружје од другите поранешни југословенски републики

Србија во поранешните југословенски републики оставила над илјада воени станови, но и подвижен воен имот, што е запленет при повлекувањето на ЈНА. Колкава е вредноста на тој имот, но и на оној кој го бараат поранешните југословенски републики, ќе се знае на 13 септември, на состанокот на Меѓуесорската работна група за спроведување на Анексот А […]

______________________________________________________________________________________________________

Мицотакис: Дадовме македонски јазик и идентитет без да добиеме нешто за возврат

Кое беше постојаното барање на скопската страна, поважно и од името? Македонскиот јазик и македонскиот идентитет. Ние го дадовме тоа и го дадовме без во суштина да добиеме нешто за возврат и ова е длабоко загрижувачко, бидејќи се поврзува со скопскиот идредентизам, вели претседателот на Нова демократија Киријакос Мицотакис во интервју за грчката телевизија „Алфа“, […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1