Tag Archives: s6

Парите од роднините во странство ќе бидат проблем при увидот на УЈП

Граѓаните ќе треба да ги правдаат и докажуваат и парите кои ги добиваат од роднините во странство поради новите измени со кои Управата за јавни приходи ќе добие слободен пристап до банкарските податоци. Ваквите приходи не припаѓаат на системот на оданочување. -Проблематични ќе бидат средствата од родителите према децата што работат во странство. Или некои […]

______________________________________________________________________________________________________

Љубојна го откажа настапот во Струмица

Етно бендот Љубојна  два часа пред го откажа настапот на граѓанската прослава за НАТО во Струмица, организирана од Владата на Република Македонија, објави Радио СтрумицаНет. Забавата продолжува со останатиот дел од учесниците.Настапуваа групата „Чалгија соунд систем“ и „Кочани оркестра“. – Овие денови сме сведоци на големи успеси. Се надевам дека сето ова ќе се валоризира […]

______________________________________________________________________________________________________

Мајка објавила фотографија од ќерката на умирање:„Сакам да ги предупредам сите што може да се случи од една таблета“

Откако 15-годишно девојче умрело поради конзумирање на една екстази таблета, нејзината мајка одлучила да објави слика од последните моменти на нејзината ќерка со цел да ги предупреди другите. Шакира Пелјо колабирала во петокот вечерта, а само еден ден подоцна почина во болница по наводно голтање само една таблета на која стоело логото на брендот Duplo. […]

______________________________________________________________________________________________________

Српски медиум открива: Не е војната, туку дрогата- откриена причината за заминувањето на Шаќири од Косово!

Двајцата се со потекло од Косово и со тоа ги испровоцираа Србите. ФИФА ги казни поради славењето со објаснување дека тоа е политичка провокација. Шаќири објасни дека прославил на тој начин поради војната на Косово и се што неговото семејство трпело од српските власти во минатото. Српските медиуми се позанимаваа малку со минатото на фудбалерот […]

______________________________________________________________________________________________________

Мигрантката која наводно ширела сида по Србија е уапсена – се чекаат анализите од крвта

Фатима Алас (35), од Јордан за која српските медиуми пишуваа дека наводно ширела ХИВ по Србија, а за која постои соменж дека заразила повеќе од 500 мажи, уапсена е вчера во Белград. Таа е префрелан во женскиот затвор во Пожаревац, а земена и е крв за анализа како би се утврдило дали навистина е инфицирана […]

______________________________________________________________________________________________________

Невремето уби градоначалник во Полска: Десетици повредени, уништени згради

Во силната бура која ноќеска беснееше во Полска загина Заменик градоначалникот на градот Воломин во централниот дел на Полска Роберт Маковски кога врз него падна гранка. Уште најмалку десет луѓе се повредени, а без струја останаа дури 330.000 домаќинства. „Едно лице загина, а најмалку десет се повредени во невремето во текот на ноќта. Оштетени се […]

______________________________________________________________________________________________________

Истрагата за убиениот словачки новинар води до Албанци од Македонија

Истрагата за убиството на словачкиот новинар Јан Кучијак и неговата свршеница ги донела истражителите до албански бизнисмени од Македонија. Овие албански бизнисмени соработувале со италијански мафијаши од Ндрангета, пишува B92. Истрагата тргнала по тој пат бидејќи Кучијак во своите текстови анализирал сомнителни зделки меѓу неколку албански семејства во Словачка.„Работевме со Кучијак на досиеја кои се […]

______________________________________________________________________________________________________

„Путин ќе владее со светот“: Дали се исполнува пророштвото на Баба Ванѓа

Прочуената пророчица, Баба Ванѓа која предвидела многу работи, има и едно предвидување за идниот светски лидер. Баба Ванѓа починала во 1996 година, на 85- годишна возраст , но има предвидувања за неколку векови , се до 51-ви кога према нејзините визии ќе биде крај на светот. Магазинот „Бриминген меил„ пишува дека таа ја предвидела и […]

______________________________________________________________________________________________________

Преживеал погубување: Седнал на столот за извршување на смртна казна, а потоа се случила шокантна работа

61-годишниот Дојл Ли Хам, затвореник од Алабама “преживеал” извршување на смртна казна. Меѓутоа, неговиот адвокат вели дека Хам претрпел силна болка додека безуспешно се обидувале да му ја пронајдат вената во која би ја инјектирале смртоносната инекција. Тврди дека неговиот клиент безуспешно бил боцкан во препоните, зглобовите и во долниот дел од ногата. Потоа погубувањето […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова е куќата каде се одвиваше крвавиот хорор во Кочани – Ќерката на убиената кочанчанка надвор од животна опсност

Незапаметен хорор се одвивал утринава во куќа во Кочани, каде бесен кочанчанец се скарал со сопругата, ја бодел со нож по куќата, а кога видел дека легната уште дава знаи на живот, земал чекан и ја удирал до смрт. Во куќата биле и малолетниот син и ќерката на починатата која сакајќи да ја одбрани сега […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Најтажната фотографија од комеморацијата за Глоговац – двете сопруги си беа утеха

Мина Глоговац, поранешната сопруга на српскиот актер Небојша Глоговац и Милица Шќепановиќ, сопруга на починатиот актер на комеморацијата која се одржа во „Југословенско драмско позориште“ си беа утеха една на друга. Ова е најтрогателната фотографија од комеморацијата. Двете, скршени од болка, оделе една зад друга и тогаш Мина силно ја прегрнала и бакнала Милица.

______________________________________________________________________________________________________

Бакојани за името „Македонија“: И јас сакам да сум Синди Крафорд

Поранешната пефица на грчката дипломатија Дора Бакојани од опозициската грчка партија Нова Демократија и сестра на лидерот на Партијата, Киријакос, во спорот со името ја вмеша и светски познатата манекенка Синди Крафорд, пренесува дописникот на еМагазин од Солун. Бакојани поддржува во нашето име да го има поимот Македонија, но под услов да има измени во […]

______________________________________________________________________________________________________

Среќен крај на драмата: Бебето фрлено во контејнер доби ново семејство

Мајката која по породувањето својата новородена ќерка ја фрли во контејнер се брани од слобода, а истрагата е во тек. Обвинителството делото „напуштање на дете“ за кое мајката првобитно беше осомничена брзо го преквалификува во обид за чедоморство. Новороденчето кое пред месец дена е пронајдено во контејнер, во една сараевска населба доби нов дом. Мајката […]

______________________________________________________________________________________________________

Трагедија поради која плачеше цела Југославија – Чолиќ и посвети песна на оваа девојка

Поминаа многу години, но оваа девојка никогаш нема да биде заборавена. Приказна која ќе ве натера да заплачете. Поминале 41 година од трагедијата поради која плачела цела Југославија, а за никогаш да не се заборави се потрудил и Здравко Чолиќ со својата песна „ Таа спие“. Имено, тој својата песна ја посвети на Милица Костиќ […]

______________________________________________________________________________________________________

Во сабота е Св. Јован, еве зошто на овој ден не се држи нож во рака, и не се јаде и пие ништо црвено

Православните христијани на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован бидејќи се верува дека на овој ден Св Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос. Православните христијани на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован бидејќи се верува дека на овој ден Св Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос. Нашите […]

______________________________________________________________________________________________________

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов. Неизвесно е како ќе постапи Иванов и дали ќе го потпише указот […]

______________________________________________________________________________________________________

Путин згрме: Убијте ги терористите ако пукаат на вас, експлозијата во Санкт Петербург е терористички напад

Претседателот на Русија Владимир Путин експлозијата во продавницата во Санк Петербурк ја нарече терористички напад и изјавил дека наредил на службите да се однесуваат во склоп на законот за апсења на криминалците, но во случај да бидат загрозени животните на преставниците на законот не треба да бидат уапсени, туку да бидат застрелани на лице место. […]

______________________________________________________________________________________________________

Генералот Праљак оставил проштално писмо, сакал да биде кремиран

Хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој драматично се самоуби во Хашкиот трибунал додека му беше изрекувана пресудата, оставил проштално писмо во кое бара да биде кремиран и пепелта да биде растурена по гробиштата Мирогој. Според „Вечерњи лист“, генералот Праљак го испратил писмото до своето семејство пред две години, и порачал тоа да се отвори во случај […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1