Телото на Дамјан Неделковски пронајдено во река


Телото на 35 годишниот Дамјан Неделковски кој се водеше за исчезнат од ноември минатата година е пронајдено во неделата во река во Северна Дакота.

Телото е пронајдено од локален рибар во реката Канонбол. Аутопсијата на телото не покажала никакви повреди, па затоа властите не се сомневаат дека станува збор за убиство, иако засега причината за смртта е непозната.damjan nedelkovski

Шерифот Кајл Кирчмаер на прес-конференција изјави дека засега не се знае колку долго телото на Неделковски било во реката, но претпоставува дека тоа не било многу време оти бил пронајден облечен во фармерки, маичка и патики.

-Тоа се само моите претпоставки работејќи со вакви случаи во минатото… телото не е доволно распаднато за временски период од 5 месеци, колку што би требало да биде во вода, изјави Кирчмаер.

Според него, Неделковски последен пат бил во контакт со неговите пријатели и семејството некаде околу 26 октомври, а неговиот полубрат за исчезнувањето пријавил дури на 16 ноември.

Неделковски по потекло е од Република Македонија, а заедно со неговото тело пронајдена е македонската лична карта, соопшти шерифот.

Шерифот вели дека истрагата се уште трае и дека надлежните треба да откријат повеќе детали и во врска со движењето на Неделковски.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1