УХМР со вонредна прогноза: Подгответе се за дожд и снег на планините


Во Македонија денеска ќе преовладува облачно и посвежо време со врнежи од дожд со послаб, а во западните и јужните делови повремено со умерен интензитет. На повисоките планини можен е и повремен снег.dozd cador

До четврток ќе преовладува променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд. На повисоките планини ќе има услови за повремен снег. Во попладневните часови локално ќе има појава на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Од четврток ќе почне да дува умерен, повремено засилен северен ветер, поизразен вдолж Поварадрието.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1