Вечерва не очекува метеорски дожд под полна Месечина


Според пресметките на НАСА се очекува да се видат околу 30 метеори на час на небото.

Земјата вие денови минува низ мал облак на честички на прашина кои во атмосферата оставаат светли трагови.meteorski dozd

Метеорскиот дожд Гемини важи за еден од најпоузданите роеви во поглед на бројот на метеори на час.

РАдијантот на Геминидите е во истоимената соѕвездие Гемини (Близнаци), кое се појавува овие денови на источниот хоризонт околу 19 часот, но поволното набљудување ќе почне дури по 20 часот.

Радијант е точката на небото од која метеорите се појавуваат привидно.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1