ВМРО-ДПМНЕ: ДИК не смее да подлегнува на притисоци, приговорите се неосновани


ВМРО-ДПМНЕ внимателно и одблиску, со крајна сериозност и загриженост ја следи работата на Државната изборна комисија и најновото одложување на одлучувањето по апсурдните приговори од страна на СДСМ и БЕСА. ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш апелира ДИК да не подлегнува под никакви притисоци и да не влегува во ничии сценарија за постизборен инженеринг со кој би се оспорила волјата на 455 000 македонски граѓани со чии гласови ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеник, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.VMRO

Во продолжение го пренесуваме целиот текст интегрално:

Целата домашна и меѓународна јавност беа сведоци дека предвремените избори поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера без ниту еден инцидент. Изборите во неделата јасно ја одразија волјата на мнозинството од македонскиот народ кој се одлучи за излез од кризата и одбра проекти и реформи наместо деструкција.

Државната изборна комисија има една единствена обврска, а тоа е да ја верификува волјата и одлуката на мнозинството граѓани.

Државната изборна комисија не смее да подлегнува на притисоците од страна на сценаристите кои сакаат да спроведат постизборен инженеринг.

Повеќе од очигледен е договорот меѓу СДСМ и БЕСА за извртување, поништување и фалсификување на волјата на мнозинството од македонскиот народ, нешто што кореспондира со вчерашната прес конференција на Зоран Заев и нешто што очигледно не е само негова одлука.

Сосема е јасно дека приговорите се целосно неосновани и дека се пуштени за избирачки места на кои немало никакви забелешки во записниците и места на кои немало никакви нерегуларности. Единствениот критериум по кој се одбирале местата за кои се упатени забелешките е математиката во постизборниот инженеринг која кажува дека со дополнителна трговија со гласови, би можела да биде заобиколена волјата на мнозинството.

Ова е незаконски и за ваквите постапки кривично се одговара. Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ внимателно и одблиску ја следи ситуацијата.

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа седница на која што беше разговарано за актуелната политичка состојба и постојаното одолговлекување на официјализирањето на изборните резултати. Извршниот комитет заклучи дека волјата на граѓаните на предвремените парламентарни избори беше јасно изразена и недозволиво е кој било да си поигрува и да го фалсификува гласот на народот. ВМРО-ДПМНЕ и 25-те партии од Коалицијата за подобра Македонија нема да дозволат изигрување на изборната волја на мнозинството граѓани во Република Македонија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1