Внимавајте врие од крлежи – за 10 дена 60 случаи на инфективна


Само за 10 дена на Клиниката за инфективни болести примиле 58 пациенти со убод од крлеж.  По неколку случаи регистрирале и останатите инфективни одделенија во државата.

krlezЗа среќа, инфектолозите за zdravstvo24 велат дека сите биле само амбулантски третирани и пуштени дома. Немало хоспитализации на потешки пациенти. Но пред да заминат добиле упатства од лекарите како да се однесуваат при каснување од крлеж и кога задолжително да побараат медиицнска помош. Исто така во никој случај не смее крлежот да го вадат на своја рака. Според инфектолозите ова е вообичаен период кога примаат вакви пациенти кои ги има од сите возрасти. затоа и министерството за здравство уште пред 2 месеци излезе со препораки за заштита од крлежи – носење на долга облека при престој во шума.

Во услови кога крлежот се отстранува во домашни услови или пак е задоцнето одењето на лекар, може да дојде и до посериозни компликации по здравјето односно до појава на лајмска болест.

Zdravstvo24

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

Current ye@r *

заработка преку интернет - најдобри paid-per-click сајтови во 2013

 • - 0.02$ по клик
 • - на интернет од 2008
 • - минимална исплата 2$
 • - исплата преку PayPal, Payza, Neteller
 • - 0.02$ по клик, 40% Ref. Commission
 • - на интернет од 2007
 • - минимална исплата 6$
 • - исплата преку PayPal, Payza
 • - 0.011$ по клик
 • - 50% Ref. Commission
 • - минимална исплата 7.99$
 • - исплата преку PayPal, Payza

како да заработите од овие сајтови прочитајте на следниот линк

 • - како да препознаете измама
 • - кои се најдобри стратегии за заработка
 • - и како да наплатите
UA-33057274-1