ВО ЖИВО: Протестот во Атина – „Македонија е грчка“


Денеска во 14 часот по локално време протест во Атина против името Македонија. Според грчките медиуми, во главниот град пристигнале околу 2000 автобуси. Протестот тврдат дека е финансиран од „македонски организации во Грција и надвор од неа, особено од САД“.

Медиумите пренесуваат дека грчката полиција е на готовс за да бидат превенирани можни немири откако беше закажан и контра-протест во близина на главниот протест. Полицијата ќе придружува и десетици автобуси кои ќе носат демонстранти од другите делови на земјата на главниот протест кој е поддржан од грчката црква.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1