Вонредна прогноза на УХМР, еве кога се очекува снег


Снежна покривка до изутрина (во см.): 1 Маврово Врнежи за изминатите 24 часа (во л/м 2 ): 1 Кр. Паланка, Тетово, 2 Лазарополе, Охрид, 3 Крушево, 5 Берово, 6 Пожаране, 11 Струмица.

Времето денес (30.12 2017 год.): Променливо облачно со сончеви периоди, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер кој попладне повремено ќе се засилува, особено вдолж Повардарието и источните делови. Максималната температура ќе биде во интервал од 4 до 11 степени.

Во Скопје температура 7 степени.

Утре во текот на денот ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб ветер од западен и северозападен правец. За време на Новогодишната ноќ времето ќе биде стабилно и суво. До понеделник утрата ќе бидат студени а дневните температури во благ пораст, а во одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла.

Од понеделник попладне облачноста ќе се зголемува, а во вторник ќе има повремени врнежи од дожд проследени со засилен јужен ветер. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1