Јовески: Не е постигната спогодба за случајот „Рекет“


До овој момент конкретна спогодба со осомничените за случајот „Рекет“ не е постигната, ниту е влезено во посериозни договори околу спогодбата иако, како што изјави денеска државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, некои од нив биле заинтересирани за тоа.

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди Јовески одговарајќи на новинарско прашање во Врховниот суд каде присуствуваше на завршниот настан по повод доделувањето на дипломите на шестата генерација кандидати во почетната обука на Академијата за судии и јавни обвинители.

– Истрагата во првиот дел за „Рекет“ е при крај. Обвинителката Вилма Рускоска работи на донесување јавнообвинителска одлука. Колку што сум информиран во текот на утрешниот ден ќе следи обвинение за тој дел, изјави Јовески.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1