119 нови случаи на коронавирус во земјава


Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1325 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-15, Штип-17, Прилеп-3, Тетово-4, Струга-3, Велес-3, Битола-8, Охрид-3, Кавадарци-2, Гостивар-8, Крива Паланка-1, Кочани-1, Демир Хисар-5, Берово-1, Свети Николе-1, Кичево-8, Ресен-1.

Blood sample with respiratory coronavirus positive

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациенти од: Скопје-22, Куманово-10, Штип-12, Тетово-26, Струга-1, Велес-1, Битола-4, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Кратово-1, Св.Николе-2, Кичево-3, Ресен-4.

Починати се 4 лица, три пациенти од Скопје (65, 66 и 73 години) и пациент од Гостивар (72г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10617, бројката на оздравени пациенти е 6020, на починати е 480, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4117. Од вчерашните 5 теста се конторлни и се евидентираат денес. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 4779, активни 1814

• Куманово 1038, активни 296

• Дебар 193, активни 123

• Штип 809, активни 441

• Прилеп 330, активни 57

• Тетово 1027, активни 228

• Струга 440, активни 190

• Велес 216, активни 18

• Битола 135, активни 70

• Охрид 272, активни 87

• Кавадарци 55, активни 38

• Гостивар 424, активни 258

• Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

• Струмица 35, активни 23

• Крива Паланка 24, активни 10

• Радовиш 29, активни 23

• Крушево 15, активни 9

• Кочани 98, активни 25

• Пробиштип 50, активни 26

• Демир Хисар 31, активни 27

• Македонски Брод 19, активни 15

• Пехчево 6, активни 0

• Берово 5, активни 2

• Валандово 6, активни 0

• Виница 8, активни 4

• Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 13, активни 7

• Свети Николе 221, активни 179

• Кичево 142, активни 94

• Ресен 145, активни 33

• Неготино 25, активни 5 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1325 теста се преку: ИЈЗ-333, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-152, Биотек-218, МАНУ -85, Жан Митрев (Филип Втори)-234, Систина со PCR метода -163, Судска медицина -8, ЦЈЗ Битола-75, Инфективна клиника-15, ГАК-19. Досега во земјата се направени вкупно 100940 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 81 пациент. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 2 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 100 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 32, а во болницата во Штип се хоспитализирани 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 118 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 256

• Аеродром – 191

• Бутел – 127

• Гази Баба – 177

• Центар – 152

• Карпош – 164

• Сарај – 103

• Кисела Вода – 175

• Ѓорче Петров – 122

• Студеничани – 82

• Шуто Оризари – 130

• Арачиново – 36

• Илинден – 26

• Петровец – 19

• Чучер Сандево – 12

• Сопиште – 24

• Зелениково- 7

• Странец – 7

• Нераспределен- 4

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1