27 – годишен боксер почина среде тренинг, зад себе остави три ќерки


27-годишниот Австралиец Двајт Ричи го загуби животот. Тој тренирал со својот спаринг партнер Мајкл Зераф во Мелбурн, а откако добил удар во стомакот, отишол во агол и починал.

Ричи доби 23 од вкупно 25 борби во кариерата, но неговите први четири последователни победи беа поништени затоа што бил малолетен. Тој беше австралиски и азиски шампион во суперлигашка категорија според верзијата на ИБФ, но по неговата последна борба пред три месеци ја загуби таа титула против Тим Чу, кој му зададе втор пораз во кариерата.

Тој се подготвувал да се бори против Томи Браун следниот месец.

Ричи остави зад себе три ќерки , а неговиот прв клуб, Team Ellis Boxing, започна кампања за собирање финансирање средства за да им помогнат на неговите деца.

Ричи беше Абориџин и вечеше дека боксот е заслужен за да води нормален живот надвор од криминалот, велејќи дека едно време сигурно ќе завршел во затвор ако не се посветил на спортот.

Иако истражувањата покажаа дека бројот на смртни случаи во боксот е во опаѓање и има поопасни спортови, многу е загрижувачки што Ричи е веќе петтиот боксер што го загуби животот од летото наваму.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1